Cilt Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Cilt Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Sabahın ilk rutini cilt temizliği olmalıdır. Özellikle günün ilk cilt temizliğini yaparken hem kaşlar hem de alın çizgileri dâhil olmak üzere cildinize uygun olan temizleme ürünü sürün. Eğer bilhassa yüzün her bölgesine temizleme ürünü sürmezseniz bu bölgelerde cilt üzerinde kepeklenme hatta ve hatta yağlanma dahi oluşabilir.

Cilt temizliğini yaptığınız sırada da ister lif isterseniz de cilt temizleme süngerleri kullanırken sürtünme kat sayısı azaltıp cildinizi yıpratmamanız önemlidir. Bunu yapabilmek için de aşırı bastırma uygulamak yerine sadece cildinizin temizlenmesine yetecek kadar basınç uygulamak ve eğer mümkünse bez, sünger ya da lif kullanmak yerine ellerinizi kullanmayı tercih edin.

Yüzünüzü yıkama yaparken de sıcak ya da soğuk su yerine ılık su kullanmaya özen gösterin. Ilık su kullanmak demek kullanmış olduğunuz temizlik sabununun cildiniz üzerindeki kir ile yağlarını çok daha iyi bir şekilde temizlemesi demektir.

Yukarıda anlatılan uygulamalara dikkat ederek yapılan bir cilt temizliği ardına cildi yine yumuşak ve temiz bir havlu ile kuruladıktan sonra mutlaka yine cilt yapısına uygun olan bir cilt temizleme toniği kullanmanız gereklidir. Bu toniği cilde uygularken sentetik değil kesinlikle doğal bir pamuk kullanmanız şarttır. Doğal olan pamuk cildinizi çok daha homojen bir şekilde silecek ve kirin ciltten tamamen temizlenmesine yardımcı olacaktır.

banyoda cilt temizligi

Banyo Yaparken Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Sıcak banyo yapmak cilt temizliği, bakımı hatta ve hatta sağlığı için çok önemlidir. Çünkü sıcak banyo sırasında tüm cilt sıcak suyun buharı ile derinlemesine temizlenir ve yumuşar. Sıcak suyun buharı ile gözenekleriniz tamamen açılır. Gözeneklerin tamamen açılması da özellikle yüz veya cilt maskesi yapmanız için en mükemmel zaman demektir.

Banyo sırasında cildinizi ölü hücrelerden tamamen arındırmanız gerekir. Bunun için de sert ya da cildi zorlayıcı hareketler değil, yumuşak hareketleri tercih edin. Çünkü ölü hücreler zaten cildin hemen üzerindedir yani içerisinde değil.

Bu yüzden de çok hafif bir sürtme hareketi sayesinde ciltten tamamen temizlenirler. Yumuşak hareketler yerine sert hareketler yapmanız demek henüz dökülmeye hazır olmayan sağlıklı hücreleri de zorlamanıza ve bunun sonucu olarak da kılcal damarlarınızın yüzeye çıkıp koruyucu yağları yok etmenize neden olabilir. Bunun sonucu da cildinizi tahriş olması ile sonuçlanır.

Unutmayın!
Kullanmış olduğunuz tüm sabunlar alkali adı verilen bir madde içerirler ve bu alkali maddesi de cildinizin üst tabakasının zarar görmesine neden olur. Normal ciltler genelde sabunun getirdiği zararların üstesinden kolayca gelirler. Fakat aşırı sabun kullanımı bu zararlarının yoğunluğunu arttırabilir ve bu da cildin bu zararlar ile savaşmasını zorlaştırıp cildinizin pul pul dökülmesine sebep olabilir.

Hangi sabun en sağlıklı sabundur sorusunu soracak olursak, en güvenli sabunun en basit sabun olduğunu yani katkısız, kokusuz ve parfümsüz sabunlar olduğunu söyleyebiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder