Güzellik Uzmanı Nasıl Olunur? | Güzellik Uzmanı Nedir?

Güzellik Uzmanı Nasıl Olunur? | Güzellik Uzmanı Nedir?

Güzellik uzmanı, sağlık açısından güvenilir ve sterilize ortamlarda cilt bakımı, epilasyon, lazer uygulamaları için hizmet veren kişilerdir. Başarılı bir uzman olabilmek için teorik ve pratik pek çok konuyu içine alan uzmanlık eğitimlerini tamamlamak gerekir. Güzellik uzmanlığına dair tüm detaylar ve merak ettikleriniz yazının devamında!

Güzellik Uzmanı ve Estetisyen Nasıl Olunur?

Güzellik uzmanlığı ve estetisyenlik son dönemde oldukça popüler hale gelen mesleklerden biridir. Sosyal medya hesaplarının kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte güzellik algılarında da büyük değişiklikler yaşanmaya başladı. Daha parlak, daha gergin bir cilt sahibi olmak, daha kalkık kaşlar, görsel şıklığı bozan kılların yok edilmesi içinse lazer epilasyona duyulan talep her geçen gün güzellik merkezlerine duyulan ilgiyi de arttırıyor. İşte, güzellik uzmanlığı ve estetisyenlik hakkında tüm detaylar;

Güzellik uzmanlığı ve estetisyenlik için öncelikle, MEB ve Güzellik Okuluyla ilgili gerekli unvan ve yetkiye sahip kurumlar ile iletişime geçerek sertifika programlarından faydalanmalısınız. Programı başarı ile tamamlamanızın ardından sertifika almak için hak kazanacaksınız.

guzellik-uzmani

Güzellik Uzmanı

Estetisyen ve Güzellik Uzmanı Arasındaki Fark Nedir?

Güzellik uzmanları ve estetisyenler, güzellik merkezlerinde cilt bakımı, lazer, epilasyon, vücut işlemleri ve makyaj gibi birçok uygulamayı yapabilir. Yani, iki meslek türü de aynı uygulamaları yapabilme yeteneğine sahiptir. Yetkilendirme için MEB onaylı sertifikaya sahip olmaları yeterlidir.

Güzellik Uzmanı Ne Mezunudur?

Güzellik uzmanlığı için üniversite mezunu olmalı mı? Lise mezunu olmak yeterli mi? Sorularına yanıt arıyorsanız detaylar yazının devamında!

Güzellik uzmanlığı ve estetisyenlik için meslek liselerinden mezun olmak, Milli Eğitime bağlı meslek okullarından ise sertifika alarak mesleğe başlanabilir.

Bunların yanı sıra özel kuruluşların açtığı eğitim kurslarına katılım sağlayarak sertifika alınabilir. Lise kademesinde öğrenim görmekte olan estetisyen adayları ise, üniversiteye gitmek isterse “Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenliği” bölümlerini okuyarak diploma sahibi olabilir. Bu sayede hem öğretici olma yetkisine sahip olur hem de uygulama tecrübesi edinebilirsiniz.

guzellik-uzmani

Güzellik Uzmanlığı Kursu Bittikten Sonra Nerelerde Çalışabilirim?

Güzellik uzmanlığı resmi belgesine sahip olanlar klinik, güzellik merkezi, kuaför, otel ve hastane gibi birçok alanda çalışabilirler. Estetisyen ve güzellik uzmanı is arayanlar da bunların yanı sıra, güzellik uzmanlarının çalışma alanları şu şekilde sıralanabilir;

  • Estetiysen ve güzellik uzmanı olarak kendi işyerini açabilir
  • Güzellik malzemesi satan firmalarda
  • Güzellik salonlarında
  • Kadın ve Erkek kuaförlerinde
  • Meslek eğitim merkezleri
  • Sinema ve televizyon stüdyoları
  • Kozmetik mağazaları
  • Hastane ve klinik
  • SPA merkezleri
  • Otel

guzellik-uzmani

Güzellik Uzmanlığı Maaşı Ne Kadar?

Estetisyen ve güzellik uzmanlarının maaşları, mesleğin icra edildiği yere ve daha birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Güzellik salonu sahip olduğu popülarite, konum, tecrübe, Teknolojik aletlerin modeli tercih edilme yoğunluğunu etkilemektedir. Bu durum, estetisyen maaşlarını da fazlasıyla etkilemektedir. Mesleğinizi icra etmeniz için gereken belgeler ve uzmanlık alanınızı seçerek güzellik merkezlerinde eğitimci olarak dahi çalışabilirsiniz.

İlginizi çekecek diğer yazı: İyi Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder