İPUÇLARIM

Seramikler Nasıl Parlatılır?

Seramikler Nasıl Parlatılır?

Seramik, bir diğer adıyla pişmiş toprak, tabak çanak denilince aklımıza ilk gelen malzeme olmuştur. Kil gibi malzemelerin çok yüksek ısıda pişirilmesiyle elde edilen seramik, özellikle antik çağda çok yaygın bir kullanım alanına sahipti. Günümüzde, nereye kazma vurulsa bir seramik parçasına takılmaktadır. Seramik, kil çamurunun bazı malzemeler katılıp şekillendirilmesiyle şeklini alır. Bu şekillendirme işlemi bir çarkta yapılmaktadır. Seramik, yapımı masrafsız, kullanım açısından da pratik bir malzemedir.
Seramik, aslında tarihsel açısından çok önemli bir malzemedir. En fazla bulunan tarihi buluntu olduğu için, geçmişe dair sis perdelerinin aralanmasında fazlaca yararı dokunmuştur. Seramikler her dönem farklı özellikler kazandıkları için, dönemlerinin özelliklerini yansıtarak tarihlendirmeye yardımcı olurlar.

Seramikler günümüzde, mutfak malzemelerinde ve yer fayanslarında sıklıkla kullanılmaktadırlar. Evlerin, duvar ve yer döşemelerinde renk renk, desen desen seramik karolar kullanılmaktadır. Bu karolar, gelişen seramik sanayisi sayesinde iyiden iyiye çeşitlilik kazanmışlardır. Duvar ve yer döşemeleri evimizin en çok kirlenen yerleridir. Seramik üzerindeki cila sayesinde temizliği kolay bir malzemedir ancak bazı maddeler seramiğin sararmasına neden olur ve zor çıkarlar. Özellikle seramiğin üzerinde biriken toz ve kir tabakası bir süre sonra çıkması zor bir yüzey oluştururlar. Peki, bu seramik lekelerini nasıl çıkarabilirsiniz? Seramiklerinizi nasıl eski parlaklığına kavuşturabilirsiniz?

Seramik temizleme:

Yer ve duvarlarınızdaki seramiği parlatmak için sirke ve sodyum bikarbonat yeterlidir. İçerisine sirke sodyum bikarbonat kattığınız bir suyla yüzeyleri silerek, parlatabilirsiniz.

Seramik temizlemede bir ürün tavsiye etmem gerekirse PorÇöz ilacını tek geçerim. Seramik mutfak tezgâhı, mermer, granit, musluk, batarya, lavabo, banyo gibi yerlerde kullanıldığında hijyenik bir temizlik yapılması gerekir. PorÇöz ile temizlenen bölgelerde, ne su lekesi, ne kir bırakıyor. Üstelikte pırıl pırıl parlatıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yuksel dedi ki:

    Terastaki kale bodurlar matlaşti kalici bir cila varmi kalebodurlari parlatabilirmiyim.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.