İPUÇLARIM

Evde Body Scrub Nasıl Hazırlanır? 3 Farklı Çeşitte Body Scrub

Evde Body Scrub Nasıl Hazırlanır? 3 Farklı Çeşitte Body Scrub

Son zamanlarda güçlü temizleme özelliğine yani vücut hijyenine olanak sağladığı için body scrub yani vücut arındırıcı temizlik ürünler ülkemizde de kasırga gibi esmeye başladı. Pekiyi nedir bu body scrub denilen kozmetik ürün?

Body scrub içeriğindeki maddelerden ötürü cilde sürüldüğü zaman başka bir maddeye gerek kalmadan ölü deriyi kaldırıyor ve cildin nefes almasını sağlıyor.

Fakat body scrub çeşitleri diğer ülkelerdeki gibi ülkemizde ucuz fiyatlara satılmıyor. Oldukça yüksek fiyatlara satılan bu ürünler gerçekten de hijyen bakımından herkesin evinde bulunması gereken bir temizlik ürünü.

Ama elbette herkes bu ürünleri almaya aile bütçesinden para ayıramıyor. Ya da bu ürün için para ayırmayı gerekli görmüyor. O zaman ne yapmamız gerekir, elbette bu önemli hijyen ürününü evde hem de kendi istediğimiz özelliklerde yapmamız gerekiyor.

Hazırlayacağınız bu önemli hijyen ürününü hem kendiniz hem sevdikleriniz için hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bu ürünlerden birkaç tane fazla yapıp yakında doğum günü olanlara farklı ve keyifli bir hediye verebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler
Kalın şeker, limon, zencefil, badem yağı, deniz tuzu, bal ya da Hindistan cevizi yağı, bıçak, kesme tahtası, derin bir kâse, çırpıcı, tahta kaşık ve ağzı kapalı kavanozlar.

Evde Body Scrub Hazırlamak

body scrub 1

Şekerli Body Scrub: İki su bardağı kadar kalın şeker, limon, kök zencefil, 1 su bardağı kadar badem yağı ve 2 bardak kadar bal bu ilk body scrub çeşidini yapmanız için gerekli olan malzemeler.

body scrub 2Bir büyük limonu kesme tahtasının üzerinde ortadan ikiye kesin.

body scrub 3Her iki yarım limonu da cam kâsenin içine sıkın.

body scrub 4Eğer istemezseniz limon çekirdeklerini kâsenin içinden temizleyin.

body scrub 5Bir yemek kaşığı kadar badem yağını limon sıktığınız kâsenin içine ölçerek dökün. Daha sonra çırpıcı ile limon ve badem yağını iyice karıştırın.

body scrub 6Badem yağı ve limonun iyice karıştığından emin olduktan sonra hazırladığınız karışımın içine 1 yemek kaşığı kadar bal ilave edin. Bu seferde balın kâsenin içindeki karışıma iyice uyum sağladığından emin olana dek karıştırmaya başlayın. Karıştırırken çırpıcı kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

body scrub 7İki küçük kâse kadar kalın şekeri yani iri şekeri kâsenin içine ilave edin ve bir güzel şekilde birbirlerine çırparak karıştırın.

Karışımın hazır olduğunu ne çok sert ne de çok yumuşak olmadığında ikisinin ortasında olduğu zaman anlayabilirsiniz.

Eğer çok kuru olduysa biraz badem yağı ilave edin. Ya da çok sıvı bir hal aldıysa bu seferde biraz daha iri şeker ilave edin.

body scrub 8Zencefil ile limonu kabuğunu iyice rendeleyin.

body scrub 9Daha sonra rendelediğiniz limon kabuğu ile kök zencefili birbirine karıştırıp iyice kıyın. Sonra bu karışımı hazırladığınız diğer şekerli ve badem yağlı karışımın içerisine atın.

body scrub 10Hepsini iyice birbirine karıştırdıktan sonra hava almayan cam kavanozun içine tüm karışımı dökün.

Unutmayın önemli olan hazırladığınız bu karışımın nasıl kokması gerektiğine karar vermeniz.

Eğer daha fazla limon ağırlıklı bir koku isterseniz limon kabuklarını arttırın. Ya da daha fazla zencefil ağırlıklı bir koku olsun diyorsanız bu seferde kök zencefil rendesini arttırın. Ama mutlaka hem limon hem de zencefil karışımı bir arada olmalı.

body scrub 11Lavanta Özlü Deniz Tuzlu Body Scrub: Bu harika tarif için ihtiyacınız olan malzemeler 2 yemek kaşığı kadar badem yağı, yarım su bardağı kadar Hindistan cevizi yağı, çeyrek su bardağı kadar deniz tuzu, bir su bardağı kadar normal tuz ve birkaç damla kadar lavanta esansı ve lavanta çiçekleri.

body scrub 12Yukarıdaki yani ilk body scrub tarifimizdeki adımların aynısını takip etmeniz yeterli olacaktır. Yani badem yağını ekleyin ve ardına tuzu ekleyip iyice çırpın. Hindistan cevizini ekleyin ve deniz tuzunu ekleyip ve iyice karıştırın.

body scrub 13Hazırladığınız karışıma lavanta esansını ekleyin.

body scrub 14Daha sonra karışımın içine biraz çiçek parçaları ekleyin. Yani çiçekleri küçük küçük koparın ve karışımın içine atın.

body scrub 15İşte lavanta özlü deniz tuzlu body scrub kullanımınız için.

body scrub 16Tatlı Naneli Lip Scrub: Hazırlayacağımız bu scrub sadece dudaklarınızın hijyenini sağlamak için. Yani mümkünse sadece dudaklar kullanılmalı. Bu ürünü ruj sürmediğiniz zamanlar ya da makyaj yapmadan önce dudakları temizlemek için kullanabilirsiniz.

Bu güzel bakım ürününü hazırlamak için 2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1 çay kaşığı bal, çeyrek su bardağı iri şeker, birkaç yaprak taze nane ve birkaç damla kadar nane esansı size lazım olan malzemeler.

Şimdiye kadar zaten nasıl yapmanız gerektiğini anladınız. Bal ve yağı karıştırın sonra şekeri ekleyin ve iyice karıştırın.

body scrub 17Hepsini iyice karıştırdıktan sonra 5-6 damla kadar nane esansını ekleyin ve onu da iyice karıştırdıktan sonra taze nane yapraklarını eliniz ile küçük küçük koparıp karışımın içine ekleyin ve hepsini yeniden karıştırın.

body scrub 18Hazırladığınız karışımı alın ve cam minik bir kapaklı kavanozun içine koyun. İsterseniz scrub’ı ekledikten sonra tam ortasına minik bir nane yaprağı da ekleyebilirsiniz.

Aklınızda Bulunsun
• Bu karışımları özgürce farklılaştırmakta serbestsiniz. Örneğin limon yerine portakal ya da greyfurt ya da istediğiniz kabuklu bir meyveyi ekleyebilirsiniz.
• Cildi tuza ya da şekere hassas olanlar her ikisini değil hassas olmadıkları ürünü yapmalıdır. Ya da buna rağmen kokusu ve özelliği yüzünden kullanmak istiyorlar ise kullanır kullanmaz hemen cildi bol su ile yıkamalılardır.
• Özellikle büyük olan yani vücut için yapılan scrub ürünlerinde seçtiğiniz kavanoz mutlaka ağzı kilitli bir kavanoz olmalı. Ya da kavanozun ağzının kesinlikle hava almayacağından emin olmalısınız. Bunun dışında her zaman için cam kavanozları tercih etmelisiniz.
• Bu scrub ürünleri saklamak için banyonuz en uygun yerdir. Çünkü banyolar hem çoğu zaman karanlık hem de serindir.
• Bu ürünler evde kolayca hazırlandıkları için ve her şeyi bizzat siz eklediğiniz için dışarıda satılan ürünlerdense bu ürünler sizler için çok daha fazla içinize siner.
• Bu ürünleri bekletmeden kullanmalısınız. Güneşte ya da ağızları açık bir şekilde bırakmamalısınız.
• Ürün biter bitmez hemen yenisini yapabilirsiniz bu yüzden gereğinden fazlasını yapmamaya özen gösterin.
• Burada belirlenenden daha fazla miktarlarda scrub yapmak istiyorsanız yine aynı ölçüleri göz önünde bulundurup bu ölçülere oranla yeni ölçüleri hazırlamalısınız.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.