İPUÇLARIM

Çiçek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Çiçek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Çiçek bakımı her zaman kolay olmaz. Özellikle bir başka yere uzun bir süre boyunca gitmeniz gerekiyorsa. Siz evde yokken her zaman bir komşunuza ya da arkadaşınıza güvenip evinizi açamazsınız. Peki, bu gibi bir durumda ne yapmanız gerekir?

Çiçeklerinize bakacak birisi yok ise ve sizde uzun bir süreliğine evinizden ayrılmak zorundaysanız o zaman çiçeklerinizi yani çiçeklerle birlikte saksıları lavaboya ya da banyo küvetine güzel bir şekilde yerleştirin. Daha sonra saksılarınızın alt kabına 1 santimetreden az olmamak şartı ile su doldurun. Daha sonra temiz bir plastik şişeyi su ile doldurun ve su dolu şişenin ağzı yere bakar bir şekilde yerleştirin. Bu sayede alt kabın içindeki su boşaldıkça yeniden dolacak ve çiçekleriniz susuz kalmayacaktır.

Suyun ölçüsünü anlamak için orta boy bir saksının 1 ay boyunca sulanması göz önünde bulundurulur ise bu saksı için 1 litre kadar su yeterli olacaktır. Yani 1 litrelik pet şişeyi doldurup baş aşağı çevirmeniz kâfidir.

Çiçek Bakımı

Çiçeğinizin toprak kısmında kurtlara rastlarsanız hemen suyun içine biraz hardal ilave edin ve iyice karıştırın. Daha sonra bu karışım ile kurtlu olan çiçeğinizi iyice sulayın. Bu uygulama sayesinde kurtçuklar ölecek fakat bitkiniz hiçbir şekilde zarar görmeyecektir.

Bazı çiçekler saksıda değil de direk vazonun içinde olurlar. Bu çiçekleri solana dek kullanmak yerine, bu çiçeklerden yeni çiçekler elde edebilirsiniz. Suya koyduğunuz çiçek mutlaka tekrardan kök salacaktır. Vazonun içindeki su kirli gibi göründüğü zaman çiçeğin yeniden kök saldığını anlayabilirsiniz. Kök salma işlemini tamamlarken vazonun suyu iyice kirli gibi görünür.

Bu görüntüyü engellemek için hemen suyun içerisine birkaç parça odun kömürü atın. Bu sayede vazonun içindeki su berrak kalacaktır.

Buket hazırlarken çiçeklerin uç kısmında renk koyulaşması gördüyseniz o zaman bu kısımları bir makas ile kesip, çiçeği soğuk suyun içerisine alın.

Eğer çiçeği yerleştirmek istediğiniz vazo çok büyük ise ve çiçek içerisinde yeteri kadar hoş görünmüyor ise o zaman vazonun dip kısmına 2 ya da 3 kat kadar renkli taş atın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.