İPUÇLARIM

Cezayir Menekşesinin Bitkisinin Tıbbi Etkileri Nelerdir?

Cezayir Menekşesinin Bitkisinin Tıbbi Etkileri Nelerdir?

Latincede Vinca Major ( Büyük Cezayir Menekşesi ) ya da Vinca Minor ( Küçük Cezayir Menekşesi ) olarak adlandırılan Cezayir menekşesi 20 ila 40 cm uzunluğunda, kış zamanı yapraklarını dökmeyen, genellikle sütlü, bahar dönemlerinde de mor tonlarında çiçekler açan bir tür bitkidir.

Cezayir Menekşesi Bitkisinin Yetiştiği Yerler

Cezayir Menekşesi genel olarak tüm dünyaya yayılmış türleri vardır. Genellikle Orta ve Güney Almanya’nın gölgelik alanlarında Cezayir menekşesine sıkça rastlanır.

Cezayir Menekşesi Bitkisinin Kullanılışı

Cezayir menekşesinin yaprakları ilkbahar döneminde toplanır ve kurutulur. Ardından kullanılmak istendiği dönemde de suyla kaynatılarak tüketilir.

Cezayir Menekşesinin İçindeki Maddeler Nelerdir?

Cezayir menekşesinin içinde tanen, vincamin, vincamisin, karbonhidratlar, organik asitler, perivincin alkaloidleri ile vincinsin glikozidi ve de fitosterol vardır.

Cezayir Menekşesi Bitkisinin Tıbbi Etkileri Nelerdir?

Cezayir menekşesi iştah açıcı, içerisinde bulunan vincamin sayesinde damarları genişleterek idrak söktürücü, tanen sebebiyle kabız yapıcı ve basit yaralanmalarda yarada bulunan mikrobu öldürmek için kullanılır. Damar genişletme özelliği olan vincamin, yüksek tansiyon durumlarında da tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. Hanımlarda uzun süreli oluşan adet kanamalarında kanamanın azalmasında yardımcı olur. 60 gram Cezayir menekşesi 1 litre suda kaynatılarak günde 3 öğün olmak suretiyle içilir.

Vincaminin bir diğer özelliği de beyin kan akımının artmasını sağlamaktır. Bu özelliğinden dolayı eski dönemlerden beri hafıza sorunlarında cezayir menekşesi kullanılır. Bununla birlikte dikkat eksikliklerinde, baş dönmesinde, sinirlilik durumunda, hafif davranış bozukluklarında ya da bazı baş ağrılarında Cezayir menekşesi kullanmak sorunların çözümüne cevap olabilir.

Yaşlılık döneminde oluşan kulak çınlaması ve işitme sorunlarında bir miktar çözüm oluşturma ihtimali vardır. Bunun için uzun süreli bir tedavi süreci gerekmektedir.

Cezayir menekşesi bitkisinin içerdiği bazı etkin maddeler kanser tedavisinde de kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Zeynep dedi ki:

    Kışın yapraklarını dökmüyor mu cidden?
    Bahsettiğiniz bu güzel tıbbi faydaları için değil de süs için istiyorum şimdi.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.