Çamaşırlardan İnatçı Lekeler Kolayca Nasıl Temizlenir?

Çamaşırlardan İnatçı Lekeler Kolayca Nasıl Temizlenir?

Beyaz şarap lekesini temizlemek için eğer bu leke taze ise sadece deterjan yeterli olacaktır. Fakat bu yeterli olmaz ise normal bir ağartıcı kullanabilirsiniz. Çamaşırı beyaz şarap lekesinden arındırırken isterseniz çamaşır suyu isterseniz de oksijenli su kullanabilirsiniz. Ancak bu işlemler sırasında kumaşın türüne mutlaka dikkat etmeniz gerekir.

Bal Mumu Lekesi

Hemen lekeli olan bölgeye temiz bir kurutma kâğıdı koyun ve bal mumunu çok daha hızlı bir şekilde emebilmesi için hemen üzerinde sıcak ütü gezdirin.

Çamur Lekesi

Kesinlikle çamur lekesi hala ıslakken kıyafeti fırçalamayın! Çünkü çamur lekeleri özellikle kuruduğu zaman biraz fırçalama ile kolayca çıkan türden lekelerdir. Eğer buna rağmen leke çıkmadı ise o zaman aynı miktardaki su ve sirke karışımı ile lekeli bölgeyi silin.

İlaç Ve Kozmetik Lekesi

Bu tür lekeleri perkloretilen ve tiner yardımı ile iyice silin. Daha sonra kumaşı iyice şampuanlayın. Bu şekilde bile leke hala çıkmadı ise o zaman %5 amonyak ilave ettiğiniz su ya da beyaz ispirto ile lekeli bölgeleri iyice silin.

Kahve Lekesi

Eğer leke taze ise tek yapmanız gereken üzerine bir miktar tuz serpmektir.

Beyaz pamuklu kumaş; Bu tür kumaştan lekeyi sabunlu su ile temizleyin. Eğer bu şekilde leke hala çıkmaz ise hemen oksijenli su ile lekeli bölgeyi silin. Buna rağmen leke hala çıkmadı ise çamaşır suyu kullanmanız gerekir.

Renkli kumaş; Renkli kumaştan bu tür lekeleri temizlerken lekenin üzerine biraz gliserin sürün ve ılık su ile lekeli bölgeyi silin.

Nazik kumaş; Nazik kumaşlardan kahve lekelerini temizlemek için sıcak suyun içerisine bir yumurtanın sarısını ve iki üç Damal kadar gliserini ekleyin. Bu karışım ile lekeli kısımları çok iyi bir şekilde silin.

Kusmuk Ve Dışkı Lekeleri

Bu zor lekeleri temizlemek için aynı miktardaki sirke ve suyu karıştırın ya da beyaz ispirto kullanarak lekeli bölgelere tampon yapın. Daha sonra lekeli bölgeleri şampuan ile yıkayın ve sonrasında her zaman ki gibi makineye atıp yıkayın. Kurutma işlemini mümkünse ipe asarak yapın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder