Nakışlı Eşyalar Nasıl Temizlenir?

Nakışlı Eşyalar Nasıl Temizlenir?

Nakışlı eşyalar dediğimizde masa örtüleri, dantel kenarları, yatak örtü kenarları hatta ve hatta kumaş peçete kenarlarını anlıyoruz.

Nakışlı eşyalar diğer eşyalar gibi temizlenemez. Eğer nakışlı eşyalarınızı diğer kıyafet ya da eşyaları yıkayıp temizlediğiniz gibi yıkayıp temizlerseniz nakışlı eşyalarınızın renklerini bozabilir, sert yapılarını bozup yumuşak bir hale getirebilir hatta ve hatta kumaş yapısında tahribata neden olup nakış kabartmalarının zaman içersinde dağılmasına bile neden olabilirsiniz.

Bu yüzden de nakışlı eşyalar her zaman için elde temiz sıcak ve deterjan içeren su ile yıkanmalıdır. Sıcak ve deterjan içeren su ile elde yıkanan nakışlı eşyalar çok iyi bir şekilde durulanmalıdır.

Küçük boyuttaki nakışlı eşyalar ise ütülenecekleri zamana kadar temiz beyaz bir havlunun içerisine sarılmak sureti ile bekletilebilirler.

Nakışlı eşyaların sertliklerini koruyabilmek için kola spreyini kullanabilirsiniz. Nakışlı malzemeyi uygun olan ütü ısısında ters tarafa çevirip ütüleme yapabilirsiniz.

Nakışlı Eşya Temizliği

Kullanım sonrasında yıkamaya ihtiyaç duyan bazen hediyelik olarak da kullanılmakta olan nakışları temizlemek için 1 yemek kaşığı kadar boraks eklediğiniz sıcak suyun içerisinde ıslatabilirsiniz. Bu işlemi nakışlı eşyaya uygulamadan önce mutlaka nakış eşyanın solup solmadığını kontrol edin. Daha sonra karışımlı bu suyun içerisine nakışlı eşyayı sürekli olarak batırın. Birkaç defa sonrasında hiç sıkmadan ve buruşturmadan nakışlı eşyayı temiz bir havluya yayın ve sonrasında başka bir havluyu da üzerine kapatın.

Sonrasında havluların nakışlı eşyanın suyunu emmesi için havluları nakışlı eşyaya sıkı bir şekilde bastırın. Daha sonarsında ise uygun bir derecede ısıttığınız temiz ütü bezinin üzerinde nakışlı eşyayı ters tarafından ütüleyin. Nakışlı eşyaları ters tarafından ütülemek ön tarafta bulunan nakışların düzleşmesini sağlayacaktır. Boraks sayesinde de nakışlı eşyaların sert bir şekilde kalmaları sağlanacaktır.

Renk Kontrolü
Nakışlı eşyaların renklerinin solup solmadığını anlayabilmek için yani test edebilmek için numune iplikleri beyaz ve ıslak bir beze yayın. Daha sonarsında ipliklerin üzerine sıcak ütü basın. Eğer bezler boya olur ise sıcak su kullanmayın ve az miktardaki suda boraks eklediğiniz soğuk su kullanın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder