Bitkilerle Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bitkilerle Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bitkilerle yanık tedavisi yaparken çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü cilt zaten hasar görmüştür ve yanlış bir bitki uygulaması cildin çok daha fazla zarar görmesine neden olacaktır. Bu yüzden bitkilerle yanık tedavisine başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun uygun gördüğü tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Bitkilerle Yanık Tedavisi Yöntemleri

1 / Yöntem; Eğer cilt yapınız ve yanık tipi uygunsa yani yanık çok derin değilse ve acı hissedilmiyorsa o zaman temiz bir bezi temiz bir kaba koyduğunuz sirkeye batırın ve yanık bölgenin üzerine bu bezi koyarak bir süre bekleyin.

2 / Yöntem; Yanık çok derin değilse zeytinyağına temiz bir bezi batırın ve yanık bölgenin üzerine kapatın.

3 / Yöntem; En eski yöntemlerden bir tanesi de böğürtlen yapraklarını yakmak ve sonrasında yanık bölgenin üzerine koymaktır.

4 / Yöntem; Lapa uygulaması yöntemleri arasında en eski yöntem akşam sefası çiçeğini kaynatmak ve bu işlem sonrasında elde edilen lapayı yanık bölgenin üzerine koymaktır.

5 / Yöntem; Ya da bir baş soğanı tuz ile birlikte çok iyi bir şekilde dövün ve sonrasında elde edilen ilacı temiz bir beze sarın ve yanık bölgenin üzerine koyun.

6 / Yöntem; Yanık sancısını gidermek için gelincik çiçeğini zeytinyağına ekleyin ve çok iyi bir şekilde karıştırın. Daha sonra yanığın üzerine bu karışımı koyup bir süre bekletin.

7 / Yöntem; 10 gram kadar asit borik ile 100 gram kadar vazelini iyice karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz merhemi yanık bölgelere yavaşça uygulayın.

8 / Yöntem; Eğer lapa ya da merhem tedavi yöntemleri değil de çok daha basit ve çok daha rahatlatıcı bir tedavi yöntemi istiyorsanız o zaman ciğer otu bitkisinin yaprağını güzelce haşlayın ve su soğuduktan sonra bu su ile yanık bölgeleri yıkayın.

9 / Yöntem; Eğer bir yakı tedavisi arıyorsanız o zaman sığır kuyruğu bitkisinin taze yapraklarını yakı olarak kullanabilirsiniz.

10 / Yöntem; İsterseniz yanık acısını yanıklar üzerine uygulayacağınız mercimek lapası ile hafifletebilirsiniz.

11 / Yöntem; Çiğ yumurta sarısını yanığa sürüp cildin yeniden harekete geçmesini sağlayabilirsiniz.

12 / Yöntem; İsterseniz patlıcan yapraklarını haşlayabilir ve temiz bir kaba aldıktan sonra bu kabın içerisine temiz bir bez batırıp yanık bölgesinin üzerine uygulayabilirsiniz.

12 / Yöntem; Yanık bölgeleri hem yıkamak hem de iyileşme sürecini hızlandırmak isterseniz o zaman leylak yapraklarını temiz bir kabın içindeki temiz bir miktar suya koyun ve bir süre bekletin. Sonrasında yanık bölgeleri bu su ile yıkayın.

13 / Yöntem; Ya da kil ermeni ile sirkeyi karıştırıp yanık cilde uygulayabilirsiniz.

Yanık çok ciddi bir olaydır ve bu yüzden de özellikle yanma sırasında uygulanan bilinçli ilk yardım yöntemleri, sonraki yanık tedavisinin sürecini hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle mutlaka herkes yanıklarda ilk yardım uygulamasının nasıl yapıldığını bilmelidir. Eğer yanıklarda ilk yardım uygulamasının nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz yanıklarda ilk yardım uygulamasının nasıl yapılır isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder