Alerjiye iyi gelen şifalı bitkiler, korunma yolları

Kapalı alanlar alerjiyi tetikleyen alerjenlerle doludur. Bu yüzden soğuk havalarda şikâyetler artar. Soğuk aylar yaklaşırken, hassas bireyler içinde yaşadıkları ve çalıştıkları ortamlarda bir takım değişiklikler yapmalıdırlar.

Alerjik hastalıklardan korunma;

Öncelikle dağınıklıktan kurtulmak gerek. Gelişi güzel atılmış eşyalar daha fazla toz toplar. Halılar yıkanabilir olmalıdır. Çarşaf ve yastık kılıfları haftada bir değiştirilip yüksek ısıda yıkanmalıdır. Ortamın rutubetli olmamasına özen gösterilmelidir. Bu önlemlere dikkat edersek alerjik hastalıklardan korunmuş oluruz.

Dışarıda ise; polenler, mantarlar ve küflerin sporlarından etkilenmemek için  rüzgârlı havalarda ve sabah erken saatlerde mümkün olduğu kadar dışarıya çıkmamakta fayda var.

Alerjiye neler iyi gelir?

Besinlerden faydalanmalıyız. Bahar aylarında yanımızdan ayırmamamız gereken bir yardımcımız var. Akdeniz Üniversitesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Coşkun Usta, çörek otunun alerjinin düşmanı olduğunu söylüyor.

Soğan ve sarımsak her türlü alerjide güvenle kullanılabilir. Solunum yolu alerjilerinde ısırgan otu çayı önerilmektedir. Kuru kayısı içerisindeki sülfür dioksit sayesinde astım gibi alerjilere iyi gelir. Yulaf ezmesi vücudu güçlendirdiği için alerjik reaksiyonlara karşı etkilidir. C vitamini açısından zengin besinleri tüketmek de alerji şikâyetlerinin azalmasına yardımcı olur. Maydanoz C vitamini açısından oldukça zengindir. Yemeklere katılabilir veya demlenip içilebilir.Sogan ve sarimsak her turlu alerjide güvenle kullanilabilir

Sinameki çayı kaşıntıyı engellemek için kullanılabilir. Fakat haftada bir kereden fazla içilmemelidir. Papatya çayı vücut direncini arttırarak alerjiye karşı korur. Şahtere otu demlenip sabah akşam bir su bardağı içilebilir. Üç çorba kaşığı üzerli tohumunu üç bardak suda kaynatıp buharını burnunuza çekmek rahatlatır.

Bunların dışında alerjiler çoğunlukla genizdeki alerjenlerin birikmesiyle oluştuğundan,  burna hafif tuzlu su verme işlemini (nazal irrigasyon) uygulamak, alerjenleri dışarı atarak alerji semptomlarını hafifletebilir.

6 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.