Kabızlık Nelere Yol Açar?

Kabızlık Nelere Yol Açar?

Kabızlığı belirtileri arasında çok nadir olarak tuvalete gitme ihtiyacı hissetme, haftada 3 defadan az dışarıya çıkmak, şişkinlik, büyük tuvalet sırasında alt bölgede hissedilen acı, istenildiği halde büyük tuvalete çıkamama, sert dışkı çıkışı, karın bölgesinde hissedilen ağrı, bağırsaklar temizlemesine rağmen hala kirliymiş gibi hissedilmesi, dışkının mukus ile karışık olması, zorlanma ve anüste şişlerin meydana gelmesi kabızlığın en belirgin belirtileri arasındadır.

Sağlıklı Bağırsak Hareketi Nasıl Olmalıdır?

Tuvalete oturduğunuz zaman beklemek zorunda kalmazsınız.

Tuvalet ıkınma gerektirmemelidir.

Dışkı kolay bir şekilde atılmalıdır.

Tuvalet sonrası bağırsakların temizlendiği hissedilmelidir. Yani rahatsızlık hissi olmamalıdır.

Kabızlık neden Olur?
Yanlış beslenme, aşırı yemek, hareketsizlik, yeterli miktarda su içmeme, stres, enzim eksikliği, hemoroitler, bağırsak hastalıkları, kas zayıflığı, laksatifler, bazı ilaçlar, prostat sorunları, zayıflamak için yapılan diyetler ve yiyecek tarzının değişmesi sonucu kabızlık sorunu görülür.

Kabızlık Nelere Yol Açar?
Bağırsak içerisinde çıkıntı oluşumu, hemoroit, kötü vücut kokusu, ağız kokusu, cilt sorunları, kronik yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısına kabızlık problemi yol açabilir.

Kabızlık İçin Neler Yapılmalı?
• Tuvalete gitme ihtiyacını hissettiğiniz zaman kesinlikle ertelemeyin.
• Düzenli bir şekilde tuvalete gitmeye gayret edin.
• Eğer mümkünse sabahları sadece 15 dakika kadar erken kalkın ve tuvalete gidip bağırsaklarınıza zaman ayırın.
• Karın bölgenize tuvalete oturduğunuzda dairesel hareketler ile masaj uygulayın.
• Lif bakımından zengin besinlere ağırlık verin.
• Eğer alafranga tuvalet var ise ve tuvalet yüksek ise gerekirse altına bir kutu koyun. Bu sayede baldırınızda göğüs hizasına yaklaşacak ve neredeyse çömelme pozisyonuna ulaşacaksınız.
• Eğer kabızlık sürüyorsa fazla ıkınmamaya gayret edin çünkü bu durum hem hemoroit hem de yırtık oluşumuna yol açabilir. Bunların dışında fazla ıkınma beyin damarlarında genişleme olan kişilerde çok tehlikelidir çünkü aşırı ıkınma bu kişilerde beyin damarlarında kanamaya da neden olabilir.
• Kabızlık sorununu uzunca bir süre boyunca yaşıyor ve ne yaparsanız yapın bir türlü tedavi edemiyorsanız bu durumun asıl nedeni aşırı strese bağlı olabilir. Bu yüzden hayatınızda stresi olabildiğince azaltın. Unutmayın stres bağırsak hareketlerini yavaşlatır!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder