İPUÇLARIM

Ben lekesi nasıl geçer, ben lekesi nasıl yok edilir

  • 31 Mayıs 2014
  • 2.413 kez görüntülendi.
Ben lekesi nasıl geçer, ben lekesi nasıl yok edilir

Cilt lekelerinden biride koyu kahverengi ve siyah renkte çıkan benler dir. Vücudumuzun birçok bölgesinde genetik veya güneş ışınlarından dolayı ortaya çıkabilirler.

Kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de ortalama olarak bir insan vücudunda 10 ile 40 arası ben bulunabilir. Benler genelde zararsız cilt lekeleri olarak bilinse de, nadiren kötü huylu kansere sebep olacak benlerde mevcuttur. Bu tür durumlarda mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Peki, ufak tefek yüz, el, omuz, ense gibi yerlerde oluşan küçük benlerden bitkisel yöntemler ile kurtulma yollarını biliyor musunuz?

Benlerden kurtulmak için bitkisel çözüm:

  • Kişniş otunu veya tohumunu iyice öğütüp aniden çıkan benlerin üzerine masaj yaparak yediriniz. Bu işlemi bir kaç gün sürekli tekrarlayınız.
  • Bir avuç kadar keten tohumu yağı ile keten tohumunu sarımsak döveceği ( Havan ) içine koyup iyice ezip karıştırınız. Karışımın içerisine bir tatlı kaşığı kadar bal ekleyip karıştırmaya devam edin. Karışım hazır olduktan sonra benlerin üzerine sürüp ben izleri gidene kadar tekrarlayınız. Bu yöntem inatçı kahverengi benlerde çok daha etkili olacaktır.
  • Ben lekeleri için en etkili bitkisel yöntemlerden biride sarımsaktır. Yalnız sarımsak hassas ciltlerde cilt kabarıklığına ve tahriş sonucu kaşıntıya sebebiyet verebilir. Sarımsak kürünü kaldıramayacak hassa bir cilde sahip iseniz mutlaka doktorunuza danışınız. Bir baş sarımsağı temizleyip eziniz. Ezilen sarımsağı ben lekesinin üzerine sürüp bandaj ile o bölgeyi sarıp kapatınız.

Yüz bölgesinde oluşan kahve renkli benler için çözüm:

Yüz bölgemiz de oluşan kahverengimsi benlerden kurtulmanın doğal yolların başında, Karahindiba kökü hazırlanmış krem gelmektedir. Leke merhemi için Karahindiba kökünü iyice ezip yoğurt ile karıştırın. Merhem kıvamına gelene kadar karıştırıp günde 3 kez ben olan bölgeye sürünüz. Karahindiba kökü ile hazırladığımız kürü düzenli şekilde tekrarladığınızda benlerde gözle görülür bir azalma olduğunu göreceksiniz.

Güneş ışınlarından mutlaka korunmaya çalışın. Aşırı güneş ışınlarına maruz kalmanız ben oluşumunu çok çabuk hızlandıracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.