İPUÇLARIM

Akne ve sivilce oluşumunu önleme yolları

  • 18 Temmuz 2014
  • 2.671 kez görüntülendi.
Akne ve sivilce oluşumunu önleme yolları

Sivilce, ergenlik dönemimde çok sık rastlanan cilt hastalıklarından birisidir. Genelde 12-18 yaş arasında ergenlik döneminde daha çok rastlanır. Mutlaka tedavi edilmeli, yanlış tedavi veya sıkma yöntemleri yüzünden yüzde kalıcı izler bırakabilir. Bu tarz lekeler var ise “Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Yok Edilir?” adlı makalemizden yardim alabilirsiniz.

Sivilce, ciltteki yağ oranına bağlı olarak siyah nokta, kırmızı sivilce veya kist olarak karşımıza çıkabilir. Siyah nokta sizin için büyük sorun teşkil ediyorsa “Yüzdeki Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Ne Yapmak Gerekir? ” başlıklı konumuza da bakabilirsiniz. Sivilce hastalığı ergenlik dönemi hastalığı olarak bilinse de her yaşta insanda görülebilir. Sivilceler yüz, göğüs, sırt, boyun, omuz bölgesinde iltihaplı, kızarmış şişlikler oluşturup çirkin bir görüntü oluştururlar.

Bunların dışında bacak tüylerinizi temizledikten sonra bacaklarınızda sivilceler çıkabilir. Bu tarz durumlarda ” Bacaklardaki Sivilcelerden Kurtulma Yöntemi” başlıklı konumuz imdadınıza yetişiyor.

Önlemenin yolları;

  • Saçlarınızı yüzünüzden uzak tutun. Uzun saçlar derinin hava almasını engelleyip yağ yağ gözenekleri tıkayabilir ve sivilce neden olabilir.
  • Sağlıklı bir cilde sahip olmak için bol bol su tüketin. Bol su tüketimi vücuttaki toksinlerin atılmasına olanak sağlar. Sonuç olarak, cildiniz daha parlak ve sağlıklı olur.
  • Eşyalarınızın temizliğine önem verin. Yüzünüz ile temas edecek yastık, havlu, makyaj malzemeleri gibi eşyalarınızı temiz tutun. Bu tarz eşyaların üzerindeki mikrop ve bakteriler yüzünüze geçerek sivilce oluşturabilir. “Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir ?” Başlıklı konumuza da bakmanızı öneririm.
  • Yüz bakımınızı sürekli yapın. Yatmadan önce yüzünüzü cilt sabunu ve ılık şu ile yıkayın. Yüzdeki kır ve tozu iyi temizlemediğimiz durunda gözenekleri tıkar ve sivilce oluşturur.
  • Her bulduğunuz ilacı suratınıza sürmeyin. Mutlaka cilt doktoru “dermatolog” tarafından muayene edilin. Cilt doktoru sizin cilt yapınıza göre kullanmanız gereken ilaçları tavsiye edecektir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.