Bebeklerde Ağız Ve Diş Temizliği

Bebeklerde Ağız Ve Diş Temizliği

Bebeklerde diş gelişimi doğumdan sonar değil doğum öncesinde başlayan bir durumdur. Dişler olgunlaşma dönemini tamamladıktan sonra doğum sonrasında belirli olan bir sırayı takip ederek diş etlerini delmek sureti ile çıkarlar.

Dişlerin çıkacağı zamanlarda bazı çocuklarda kısa bir süre boyunca da olsa uyku bozukluğu, hafif ateş, öksürük ve huzursuzluk durumu ortaya çıkabilir. Bebek 6 ile 8 aylıkken yani ilk dişleri ağzında görülmeye başladığı zaman bebeğin dişlerini temizleme zamanı da gelmiş demektir.

Bebeklerin dişlerini en azından çiğneme yüzeyleri kısımlarını temiz ve ıslatılmış bir tülbent yardımı ile sabah kahvaltısı sonrası ve akşam yemeği sonrası silerek temizlemelisiniz.

Diş fırçası kullanarak bebeğin dişlerini temizlemeye bebeğin arka dişleri çıktıktan sonra başlamanız gerekmektedir. Bu yüzden bu süreye dek sadece temiz ve ıslak mendiller ya da tülbent yardımı ile diş temizliği uygulanmalıdır.

Bebeğe ilk yıllarında dişlerini fırçalatmak oldukça zordur. Bu yüzden mutlaka bu ilk önemli yıllarda bebeğe diş fırçalama alışkanlığını, diş fırçalama zamanlarını eğlenceli bir hale getirerek kazandırmak gereklidir.

Çocuklar dişlerini fırçaladıkları zaman genellikle dişlerinin ön yüzeylerini ya da sadece görülen kısımlarını fırçalamak ile yetinirler. Çürük oluşumunun önüne geçmek için mutlaka çocuğa dişlerin diğer kısımlarını da fırçalayabilecekleri teknik öğretilmelidir. Yinede mutlaka çocuk dişlerini fırçalamayı bitirdikten sonra ebe beyini de çocuğun dişlerini kontrol ederek dişlerin sağlıklı bir şekilde fırçalandığından emin olmalıdır.

İdeal Diş Fırçası Ve Macunu Nasıl Olur?

Çocukların dişlerini fırçalamaları için ideal olan diş fırçası elbette ilk önce çocuğun ağız büyüklüğüne uygun olan ayrıca naylon ve yumuşak kıllardan üretilmiş olan bir diş fırçasıdır. Sert kıllara sahip olan diş fırçaları çocukların diş yüzeylerini aşındırdıkları için kesinlikle sert kıllı diş fırçaları kullanılmamalıdır.

Ayrıca diş fırçasının kılları aşındığı anda mutlaka yerine yeni bir diş fırçası alınmalıdır. Diş fırçası yaklaşık 6 ayda bir aşınacağından her 6 ayda bir diş fırçasını yenilemeyi alışkanlık haline getirmek en sağlıklısıdır.

Bebeklik döneminde ve ayrıca 2 yaşına dek diş macunu kullanmamak gereklidir. Diş macunu kullanımı 2 yaşından sonra başlatılabilir. Diş fırçalama da sabah kahvaltı sonrası ve akşam yemek sonrasında sadece 2 dakikalık etkili bir fırçalama dişlerin sağlığını korumaya yeterli olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder