Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ lekesi sorunu, günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan inatçı bir leke türüdür. En çok da mutfakta yemek yaparken karşılaşılan yağ lekeleri temizliği düşünmenize sebep olan bir sorun olarak karşınıza çıkabilir. Güzel kokan yemeklerin arkasında temiz bir mutfak, lekesiz masa örtüsü ve kıyafetler olsun isteriz. Fakat sonuç hep aynı olur: Yağ lekeleri!

Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Hayatının birçok döneminde karşı karşıya kalınan ve çıkarmanın zorlu olduğu yağ lekeleri, genellikle kıyafetlerde ve birçok eşyada söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise birçok kişi, kurumuş yağ lekelerinin nasıl çıkarılabileceği sorusuna yanıt arar.

Kurumuş yağ lekelerini çıkarırken karbonat kullanabilirsiniz. Karbonat yağ lekelerinin üzerine dökülür ve hemen ardından diş fırçası fırçalanır. Eğer salçalı ve yağlı bir lekelenme söz konusu ise; karbonatın içerisine bulaşık deterjanı da ekleyebilirsiniz.

yag-lekesi

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yıkandığı Halde Çıkmayan Yağ Lekesi Sorunu Nasıl Çözülür?

İnatçı lekelerden biri olan yağ lekeleri, doğru bir şekilde temizlenmediği durumlarda eşyaların ömrünün kısalmasına neden olur. Kıyafete ve halıya dökülen yağ lekelerinde anında müdahale etmek gerekir, hemen yıkamak ise yanlış bir karar olabilir.

Yıkanan çamaşırlardaki yağ, kumaşın derinliklerine inerek yerleşmiş olabilir. Lekeyi çıkartmak için bulaşık deterjanı dökülür, diş fırçasıyla kumaşa zarar vermeden leke iyice fırçalanır. Fırça, derine giden yağların çıkmasına yardımcı olacaktır.

yag-lekesi

Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yemek yaparken ya da duvara yakın konumlandırılan yemek masalarında yemek yerken duvarlarda yağ lekelerinin oluşmasına neden olabiliriz. Karbonatlı su, beyaz sirke ve temiz bir su duvardaki yağ lekelerinin temizlenmesine yardımcı olur. Tüm bu yöntemlerin yanı sıra, yağ çöz sıkarak diş fırçası ile hafif bir şekilde fırçalayarak da lekelerden kurtulabilirsiniz.

yag-lekesi

Kıyafette Beklemiş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ lekelerine bazen anında müdahale edemediğiniz zamanlar olabilir. Kıyafetlerde beklemiş ve derine işlemiş yağ lekelerinde, bölgenin üzerine karbonat ya da tuz dökerek 10 dakika bekletmeniz gerekir. Daha sonra kıyafetinizi beyazlar için olan deterjan ya da beyaz sabun ile düşük dereceli ve uygun programlı bir çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

yag-lekesi

Pantolondan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Genellikle iş yerinde yaşanan kumaş pantolon üzerinde yağ lekeleri sorunu can sıkıcı olabilir. Yağ kurumadan lekeye müdahale edilmesi gerekir. Kıyafetlerde yağ lekelerinden kurtulmak için nişasta, pudra ve tuz kullanılır. Sonrasında ise, kıyafete dökülen tuz, bebek pudrası veya karbonatın yağı emerek ağırlığını kaybetmesi beklenir. Bu aşamada parmağınızla lekeli bölgeyi hafif hafif ovalayabilirsiniz.

Ovalama işleminin ardından kıyafetinizi istediğiniz şekilde yıkayarak temizlendiğini görebilirsiniz. Karbonat, tuz ve bebek pudrası kıyafetinizdeki yağ lekelerini çıkarmaya yardımcı olan ürünler arasındadır. Ilık su ile ıslatılmış temiz bir bez ile pantolondaki yağ olan alanı temizleyebilirsiniz. Daha sonra düşük dereceli ve uygun programlı bir çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

İlginizi çekecek diğer yazı: Çay Lekesi Nasıl Çıkar? Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder