Ana sayfa Sağlık İpuçları Adet Lekesi Orucu Bozar Mı?

Adet Lekesi Orucu Bozar Mı?

Oruç tutmak isteyen kadınların en çok merak ettikleri konu niyet ettikten sonra gelen adet lekesi durumunda orucun bozulup bozulmadığı dır.

Adet kanamaları kadınlarda farklı renklerde görülebilmektedir. Ortalama olarak 6 farklı renkte olabilecek olan adet kanamalarının hepsine hayız kanı adı verilmektedir. Oruç tutmak için niyet eden kadınlarda hayız kanının ya da herhangi bir akıntının kesinlikle olmaması gerekmektedir. Böyle durumlarda kişinin orucu kabul olmaz. Adet lekesi orucu bozan durumlar arasında yer aldığı için, kadınların adet dönemlerini iyi bir şekilde hesaplamalı ve oruçlarını bu hesaplamalara göre tutmalıdır. Oruç tutmaya niyet etmiş kadınlarda oruçlu iken oluşan lekelenmelerde orucunu hemen bozmaması gerekmektedir. Eğer kanama miktarı bir nohut büyüklüğünde ise oruç bozulur. Fakat adet kanamasının nohut büyüklüğünden daha küçük olmasında oruç bozulmaz ve kazasının kılınmasına da gerek kalmaz.

Her kanama adet kanaması değildir. Bu nedenle kadınların gelen kanamanın ne olduğunu anlamadan orucunu bozmaması gerekmektedir. Adet süresi 3 ile 10 gün arasında değişmektedir. 3 günden önce gelen veya 10 günden sonra gelen kanamalar, artık adet görmeyen ya da henüz hiç adet olmamış bayanlarda olan kanamalar adet kanaması değildir. Bu kanamalar bayanlarda oruç tutmaya niyet ettikten sonra gerçekleştiğinde oruç bozulmaz. Belirtilen kanamaların dışında gerçekleşen ve oruç tutmaya niyet ettikten sonra olan adet lekesi kişinin orucunu bozar.

Adet döneminde şiddetli karın ağrısı yaşıyorsanız; Adet Karın Ağrısına Ne İyi Gelir? Başlıklı konumuza bakmanızda fayda vardır.

BİR CEVAP BIRAK