İPUÇLARIM

Balkon Nasıl Temizlenmelidir?

Balkon Nasıl Temizlenmelidir?

Hemen hemen her balkonda su gideri olsa da bazı balkonlar su gideri olmaz. Eğer sizinde balkonunuzda su gideri yoksa en iyi temizleme yöntemi ilk önce balkonu elektrik süpürgesi ile süpürmek daha sonra deterjanlı ya da yüzey temizleyici katkılı su ile iyice silmektir.

Balkon Nasıl Temizlenmeli?

Balkon temizliğine başlamadan ilk adım olarak balkon gideri kontrol edilmeli ve balkon giderinde tıkanma gibi bir durum var ise gider güzelce temizlenmelidir.

Eğer gider içerisine tıkanan kirler sıcak ya da kaynar su ile temizlenemeyecek gibi ise o zaman balkon temizliğine başlanmamalı ve ilk olarak balkon su gideri boru temizleyici ile iyice temizlenmelidir.

Balkon giderinin pürüzsüz bir şekilde temizlendiğinden ve suyun kolayca aktığından emin olduktan sonra balkonda olan halı, kilim, örtü, saksı, çamaşırlık, masa ve sandalye gibi eşyalar mümkünse balkondan tamamen kaldırılmalıdır.

Eşyaları ortadan kaldıramazsanız balkonda az yer kaplayacak şekilde balkonda temizleme yeri açın. Daha sonra direk olarak su ile temizlemeye başlamayın. İlk önce elektrik süpürgesi ile balkonun üzerini temizleyin. Bu sayede birikmiş olan kaba kirleri tamamen temizlemiş olacaksınız.

Balkonunuzdaki kaba kirlerden balkonunuzu iyice arındırdıktan sonra su ile temizleme işlemine geçebilirsiniz. En iyi balkon yıkama şekli hortum iel yapılan yıkamadır. Fakat hortumunuz yok ise o zaman en az 5 ila 6 kova su ile balkonunuzu yıkayabilirsiniz.

Balkonunuza ilk önce bol miktarda su dökün ve bu ilk su ile balkondaki kaba kirleri balkon yüzeyinden iyice temizleyin. Bunu bir süpürge ya da fırça yardımı ile yapabilirsiniz.

Balkona döktüğünüz ilk sudan sonra ve suyun tam olarak balkondan akıttığınızdan emin olduktan sonra cif ya da balkon yüzeyinize uygun olan bir temizleyici ürünü balkona direk olarak dökün.

Eğer balkonunuz ahşap değil ise en iyi temizleme ürünü amonyak katkılı cif olacaktır. Çünkü amonyak katkılı temizleme ürünleri ve özellikle amonyaklı cif balkonunuzu sadece hijyenik bir hale getirmeyecek ama aynı zamanda da balkonunuza böcek ya da haşerelerin yanaşmasını da önleyecektir.

Cif ya da istediğiniz temizleme ürününü bir fırça ya da süpürge yardımı ile iyice balkon yüzeyine sürterek balkonunuzu ovun.

Ovduğunuz balkona hemen su dökmeyin en az 2 ila 3 dakika yayılmış olan temizleme ürününü balkon yüzeyinde bırakın.

Daha sonra bol miktarda su dökerek durulama işlemini tamamlayın.

Durulamadan sonra isterseniz evde eski bir havlu ya da çekçek ile çekip ya da silerek balkonun fazla suyunu alın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.