İPUÇLARIM

Bakır neden kararır? Bakır nasıl parlatılır?

Bakır neden kararır? Bakır nasıl parlatılır?

Bakır eşyalar eski zamanlarda yemek için yapılmakta iken günümüz de daha çok dekoratif amaçla kullanılmaktadır. Bu dekoratif parça evimizin atmosferini değiştirdiği gibi evimize ayrı bir hava katmaktadır. Görünümü ile güzel bir atmosfer yaşatan bakır zamanla parlaklığını kaybederek mat bir görünüm kazanmaya başlar.

Bakır neden kararır?

Eminim bu soruyu bakırı parlatırken kendimize sormuşuzdur. Bakır bulunduğu ortama göre yüzeysel oksitlenme nedeniyle pas tutabilir ve karara bilir. Bu bozulmaya kimya dilinde “ Korozyon ” adı verilirken halk dilinde bakırın kararması olarak söylenir. Korozyonun meydana gelmesinin temel nedeni bakırın karbonat ile kaplı olmasıdır.

Bakır nasıl parlatılır?

Bu sorunun cevabını bir kaç yöntemle açıklayabiliriz.  Yöntemlerden birisin de bakır parlatma tozlarıdır. Bakır parlatma tozlarını bez yardımıyla bakırı sildiğimizde bakırımızı parlatabiliriz. Başka bir yöntem olarak da bakırı çizmeyecek yumuşak, nemli bir bez ile silinir. Sonrasında bez sirkeye batırılıp tekrar bakır silinir. Bu şekilde bakır eski parlaklığını kazanabilir. Bir yöntem olarak da bir limonu ortadan ikiye ayırırız ve tuza batırıp bakırımızı sileriz. Amonyağa batırılmış bir bez ile silinmesi de parlatabilir.  Son bir yöntem olarak da ketçap kullanılmasıdır. Ketçap bakır üzerine dökülüp bir bez ile silinir ve 10 dakika kadar beklendikten sonra su ile durulanıp kuru ve yumuşak bir bez ile kurulanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.