Çelikler en iyi nasıl parlatılır

Genelde mutfaktaki yardımcı eşyalarımızın birçoğu çelikten üretilmiştir. Özellikle çelik kaşık, çatal, bıçak, çaydanlık, tencere gibi eşyalarımız zaman ile parlaklığını kaybederler. Bu konumuzda sizler için parlaklığı kaybetmiş çelik eşyalarınızı yeniden pırıl pırıl parlamasına yardımcı olacak pratik bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çelikten üretilmiş olan eşyalarınızı silerken kesinlikle tel kullanmayın. Tel kullanımı sonucu çelik eşyalarınız çizilecektir. Silme ve ovalama işlemleri sırasında yünlü veya pamuklu temizlik bezleri tercih edilmelidir.

Çelik eşyalar nasıl parlatılır:

Parlaklığını kaybeden çelik eşyayı ılık sirkeli suya batırılmış yumuşak bir bez ile siliniz. Bol su ile duruladıktan sonra yünlü bez ile iyice ovalarsanız eski parlaklığını kavuşacaktır.

Başka bir yöntem ise limon kabukları ile silmektir. Çelik çatal bıçak takımlarınızı ve tencereleri limon kabukları ile ovunuz. Biraz bekledikten sonra normal şekilde yıkayıp yünlü veya pamuklu bez ile iyice parlatabilirsiniz.

Çelik tencere nasıl parlatılır:

Çelik tencereler için bence en etki yöntemlerden biride elma kabukları ile yıkanmasıdır. Tencereyi güzelce yıkayın. İçine su doldurun elma kabuklarını içine atıp kaynatın. Su iyice kaynadıktan sonra durulayıp bakin, tencereniz sanki ilk alındığı gün kadar pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

5 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.