İPUÇLARIM

Arpanın Sağlığa Faydaları ve Yan Etkileri Nedir ?

Arpanın Sağlığa Faydaları ve Yan Etkileri Nedir ?

Arpa bitkisi, antioksidan etkisi sayesinde vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar ve bununla birlikte kanın temizlenmesini sağlar. Böbrekleri çalıştıran arpa çayı idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Bir takım çalışmalar kemoterapinin ve radyonun etkilerini azalttığı yönünde sonuçlara ulaşır. Ayrıca menopoz döneminde yaşanan gece terlemeleri engellemek için arpa çayı içebilirsiniz.

Ağız ve diş sağlığınızı korumak için arpa suyu veya arpa çayı kullanabilirsiniz. Diş etlerinde oluşan bakterileri temizleyecek, daha sağlıklı bir gülüşe sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca arpa çayını soğuk algınlığına karşı tüketebilirsiniz. Saydıklarımız haricinde arpanın kullanım alanlarının başında kırışıkları düzeltme tedavisi gelmektedir. Arpa suyu ile her gün düzenli olarak yüzünüzü yıkarsanız kırışıkların azaldığını ve ilerleyen zamanlarda iyice kaybolduğu görebilirsiniz. Eklem ve basur iltihabı ağrıları içinde arpa içerikli kremler önerilmektedir.

Arpa Çayının Yan Etkileri

Arpa çayı ve arpa tüketimi genel olarak güvenli ve sağlıklı olarak kabul edilmektedir fakat gebelik ve emzirme döneminde yemekler haricinde ek besin takviyesi olarak arpa tüketilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Özellikle emzirme dönemindeki annelerde süt eksikliğine sebep olur. Ayrıca arpa içerisinde glüten bulunduğundan dolayı, glüten hassasiyeti olan kişilerin tüketmemesi gerekir.

Arpanın Tarihi (Kısaca, Yüzeysel Olarak)

İlk kez Yakın Doğu’da tüketilmeye başlanan arpa en sık tüketilen besinlerin başında geliyordu. Arpa bazı bölgelerde bereketin (güçlü ekonomi) sembolü haline gelmiş. 19. yüzyıl başlarına kadar Orta Çağ Avrupa’sında köylülerin başlıca temel besini arpa ekmeğiydi. 19. yüzyılda patatesin Avrupa’ya gelmesiyle birlikte dengeler değişti.

Sağlığa faydaları sebebiyle alternatif tıpta (Çin) kullanıldığına dair bir takım belgeler yer almaktadır. Günümüzde ise arpa, hayvan besini, ekmek, bira, çorba gibi bir çok yerde karşımıza çıkıyor ve tüketiyoruz. Arpa Çayı halen Çin, Japonya ve Kore’de popülerliğini korumakta.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. VLC Media Player indir dedi ki:

    Bana Bir Ata Sözünü Hatırlattınız Atın Ölümü Arpadan Olsun 🙂

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.