İPUÇLARIM

Anason Çayının Faydaları Nedir ?

Anason Çayının Faydaları Nedir ?

Yunanistan, Mısır, Asya’nın bazı bölgeleri ve Girit’e özgü bir bitki olarak bilinen anason ilk kez Mısırlılar tarafından çeşitli amaçlar için işlenilip kullanılmıştır. Anason maydanozgiller familyasından olup boyu 50-60 santimetreye kadar uzayabilmektedir. Bir yıllık otsu bir bitki türüdür. Bitkinin anavatanı Doğu Akdenizdir. Avrupa kıtasının bazı bölgelerinde ise ilk kez Roma dönemi zamanında Toskana bölgesinde anason işlenmiştir. Orta Çağ döneminde Avrupa kıtasında yaygın hale gelen anason yemeklere, alkollü içeceklere, ete tat vermek ve parfümlere güze kotu katmak & sabunların kokusunu sağlamak için kullanılmıştır.

Anasonun gövdesi dik, silindir bir şekilde, çok dallı içi boş, üstü çizgili ve tüylüdür. Bitkinin alt yaprakları uzun saplı kalp şeklinde veya oval biçimdedir. Bitkinin çiçekleri bileşik şemsiyelerde toplanmıştır. Anasonun meyveleri armut şekline üzeri tüylü, küçük ve yeşilimsi sarı renktedir.

Anason bitkisinin hazımsızlıktan boğaz ağrılarına, şişkinliğe, hıçkırığa ve soğuk algınlığına kadar fayda sağladığı bilinmektedir. İnsan vücuduna etkileri; yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderme ve iştah açma şeklindedir. Bağırsak ve mide gazlarını söktürür. İdrarın artmasını sağlar. İshali ve kusmaları keser. Sinirleri yatıştırıp anne sütünü arttırır. Hamilelik dönemindeki bayanların kullanması tavsiye edilmez. Kalbi kuvvetlendirip kan dolaşımını arttırır. Bronşit, nefes darlığı ve astım şikayetlerini azaltıp, cinsel arzuları arttırır. Ayrıca anasonun faydalarına liste halinde göz atacak olursak:

 • Şişkinliği azaltır.
 • Kişiyi hıçkırıktan kurtarır.
 • Anason etkili bir balgam sökücüdür.
 • Sinüzite iyi gelir.
 • Bronşit tedavisinde etkin olarak kullanılır.
 • Kolik tedavisine yardımcı olur.
 • Boğaz ağrılarını hafifletir. Boğaz ağrılarına iyi gelir.
 • Soğuk algınlığının çabuk atlatılmasını sağlar.
 • Akciğerleri rahatlatır.
 • Hazımsızlığa iyi gelir.
 • Etkili bir balgam sökücüdür.

Anason fazla miktarda kullanılıp tüketilirse uyuşukluk verir. Rakının vücutta yarattığı etki tam olarak budur. İçerisinde yüksek miktarda anason olduğundan dolayı kişinin vücudu uyuşur, beyin fonksiyonları yavaşlar ve bir takım geçici denge bozuklukları ortaya çıkar. Anason, anason bitkisinin tohumlarından meydana gelir. Rakı ve benzeri alkollü içeceklere çeşni katmak için kullanılmaktadır. Anasonun kendine has kokusu ve tatlımsı tadı içerisinde yer alan “anethol” denilen yağdan meydana gelir. Ayrıca tatlılarda da kullanılmaktadır ve bazı kedi & köpek mamalarına tat vermek için ilave edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.