Akşam Sefası Çiçeği

Akşam Sefası Çiçeği

Akşam Sefası bitkisi, akşamsefasıgiller familyasına ait olan ve çok yıllık bir süs bitkisi türü olma özelliğine sahiptir. Anavatanı olan Amerika kıtasının tropik bölgelerinden dünyanın pek çok noktasına dağılmış durumda olan akşamsefası, oldukça hızlı bir gelişim evresine sahip olmakla birlikte 1’m’ye kadar uzayabilen bir bitkidir. Akşamsefasının yaprakları kısa saplı olup oval biçimindedir.

Bitkinin eklem yerleri şişkince bir yapıya sahip bir gövdesi bulunur. Bu bitki pembe, sarı, beyaz ve kırmızı renkte çiçekler açmaktadır. Akşamsefasının çiçekleri kimi zaman çizgili ve beneklide olabilmektedir. Bitki akşamüstü çiçek açması ve sabahları ise çiçeklerinin kapanması sebebiyle Akşamsefası adını almıştır. Katılım deneylerinde kullanılmış olan akşamsefası bitkisinin köklerinin müshil ve solucan düşürücü etkisi ortaya çıkarılmış olması nedeniyle insan sağlığına da önemli bir katkısı bulunmaktadır.

Akşam Sefası Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Akşamsefası çiçeği nasıl yetiştirilir konusunu merak edenler bu yazıyı dikkatlice okumalıdırlar. Peyzaj bitkisi olarak da son derece kullanılabilir bir yapıya sahip olan bir bitki türü olan akşamsefası bitkileri pek çok koşula dayanıklı bir bitki türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bitkileri yetiştirmek özel bir çaba istemez. Ancak akşamsefası bitkileri, daha çok güneşli ortamları ve de suyu iyi geçirebilme kabiliyeti olan süzek toprakları daha çok sevmektedir. Gölgelik alanlarda çok iyi bir gelişim sergileyemezler. Bu bitkiler bahçe ya da seralarda kolaylıkla yetiştirilebilmektedirler.

Sıcak yaz günlerde bol bol sulanmaları, gelişimlerini olumlu yönde etkiler. Susuzluğa dayanıklıdırlar ancak yine de bol suyu seven bir bitkidir. Gübreli toprakta çok daha sağlıklı ve güçlü bir şekilde gelişim süreci yaşarlar. Bu bitkiler açmış oldukları her çiçekten birden fazla sayıda tohum dökme özelliğine sahip olduklarından dolayı çok hızlı üreyebilmektedirler. Akşamsefasının aşırı şekilde üremesinin önüne geçebilmek için, tohumların çimlenmesinden hemen sonra çiçek açmadan sökülmeleri gerekir. Aksi takdirde bahçenin tamamı akşamsefası bitkisinin istilasına uğrayabilir. Bu da bahçenizde adım attığınız her noktadan akşam sefası çiçeklerinin fışkırması anlamına gelir.

Akşam Sefası Çiçeği Tohum Fiyatı

Akşam sefası çiçeği tohum fiyatı, hemen hemen her koşula dayanabilen yapıya sahip olan bu bitkiyi ekmek isteyenler için çok ideal düzeylerdedir. Çok ucuz denebilecek bir tutar karşılığında kolaylıkla temin edilebilmesi mümkün olan süs bitkilerinden biridir. Bu süs bitkisinin toprağa ektiğinizde kısa sürede çimlenir ve hızlı bir şekilde büyür. Bu bitkiler belli bir erişkinliğe geldiklerinde çiçek açarlar ve açtıkları her bir çiçekte tohumlar oluşur. Bu tohumları topladığınızda dilediğiniz kadar akşam sefası çiçeği ekme imkânınız olur. Yetiştirilmesi ve üremesi çok kolay bir süs bitkisi olma özelliğinden dolayı tohumunu her yerde bulmak pek mümkün olmamaktadır. Tohum satışı yapan internet sitelerinden çok uygun fiyata kolaylıkla temin edilebilirler.

Akşam Sefası Çiçeği Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Akşam sefası çiçeği ne zaman ekilir konusunu merak edenler için en çok cevabı bilinmek istenen sorular arasında akşam sefası çiçeği tohumu ne zaman ekilir ve son derece güzel bir bitki olan, aynı zamanda da gelişim süreci de oldukça hızlı olan akşam sefası çiçeği hangi ayda ekilir şeklinde sorular yer almaktadır. Akşam sefası çiçeği ne zaman ekilir şeklindeki soruların yanıtları iyi bilindiğinde çok daha verimli bir gelişime sahip olan akşam sefası bitkilerinin bahçesini süslemesi muhtemeldir.

 

Bu çiçeğin tohumunun ekim zamanı için en uygun süreç, havanın yeni yeni ısınmaya başladığı ve de don olasılığının en aza düştüğü ilkbahar ayları olarak karşımıza çıkmaktadır. İlkbahar ayları içinde ise en uygun dönem olarak Nisan ayı gelmektedir. Nisan ayı tohum ekiminin başlaması için son derece ideal bir zamandır. Akşam sefası çiçeği tohumu, yumuşak toprağa ekildiği takdirde, çok kısa bir sürede filizlenmeye başlayacaktır. Böylece mümkün olan en kısa sürede filizlenmiş durumda olan akşamsefası bitkileriniz ortaya çıkacaktır.

 

Akşam Sefası Çiçeği Tohumu Nasıl Ekilir?

Akşam sefası çiçeği tohumu nasıl ekilir konusuyla ilgili olarak bilgi vermek gerekirse, burada öncelikle akşamsefası bitkisinin tohumunun ekilmesi için en ideal ortamların seraya ya da bahçe olduğundan bahsetmek son derece yerinde olacaktır. Akşam sefası çiçeği tohumunun ekimini yapacağınız toprağın, tohumun filizlenebilmesini sağlayacak şekilde yumuşak olmasına dikkat etmeniz, kısa sürede sonuç almanıza katkı sağlayacaktır. Akşam sefası tohumlarını ekeceğiniz yer ya da saksı güneş alan bir alan ya da noktada olmalıdır. Akşam sefasını ekeceğiniz yeri, bir bel yardımı ile bellemeniz gerekir.

 

Daha sonra bu bölümde bulunan yabancı cisimleri ve yabani otları temizlemeniz, Akşam sefası çiçeğinin çimlenerek gelişebilmesi için son derece yararlı olacaktır. Tohumları toprağa çok derin ama çok yüzeysel de olmayacak biçimde ekmeniz gerekir. Ekim yapacağınız toprağın gübreli olması, bitkinin gelişimine oldukça fayda sağlayacaktır. Ekimi yapılan tohumların düzenli olarak sulanması yapılır. 2 ila 4 haftalık bir sürecin sonunda çimlenen akşam sefası bitkileri çok hızlı bir şekilde gelişip büyüler. Ancak tohum ekimi yapılan bahçenin bol güneş alması çiçeğin gelişimine olumlu katkısı olacaktır.

 

Bol tohum veren bir bitki olan akşamsefasının tohumları, nohut büyüklüğüne yakın bir irilikte olup siyah renktedirler. Bu bitkinin tohumları zamanı gelince akşamsefasının dibine doğru dökülürler. Dökülen tohumların toprakta çimlenmeye başlamadan önce mutlaka toplanması gerekir. İlkbahar mevsimi gelince bu tohumlar bol güneşli bir yerde yumuşak toprakla buluşturulduklarında kısa sürede filizlenirler. Bitkinin filizleri ise şaşırtma yapılarak Mayıs ayında arzu edilen yere aktarılırlar. Çiçekleri nereye dikmek istiyorsanız oraya kolaylıkla aktarmanız mümkündür.

Tohum ekimi yapılırken 40-50 cm’lik bir ara bırakılması gerekir. Derin ve yumuşak toprağı seven akşamsefası, sıcak yaz günlerinde bol suya ihtiyaç duyar. Susuzluğa dayanıklı bir çiçektir ancak bol bol sulandıkları takdirde de çok iyi bir gelişim sergilerler, dallanıp budaklanırlar. Her geçen gün büyüme gösteren bitki, akşam vakitleri çiçek açar ve gece boyunca bahçede birbirinden göz kamaştırıcı renkleriyle muhteşem bir atmosfer yaratırlar. Çok kolay üretilebilir olmaları sayesinde yetiştirilmeleri son derece rahattır ve çok özel bir çaba gerektirmez.

 

Akşam Sefası Kaç Günde Filizlenir?

Akşam sefası kaç günde filizlenir sorusunun yanıtını merak edenler için şunu söylemek mümkün olabilir. Bu durum, bitkinin tohumunun ekiminin gerçekleştiği koşullara ve toprağa göre filizlenme zamanı değişiklik göstermekle birlikte ortalama olarak 2 ila 4 hafta arasında toprağa ekilen akşamsefası tohumlarında çimlenme görülmeye başlamaktadır. İlkbahar mevsimi geldiğinde güneşi gören ve yumuşak toprakla buluşan akşamsefası tohumları filizlendikten kısa süre sonra hızlı bir büyüme ve gelişim sürecine girerler. Filizlenen akşamsefası çiçeklerini dikmek istediğiniz yere aktarmanız son derece kolaydır.

 

Akşam Sefası Çiçeği Dikim Zamanı

Akşam sefası çiçeği dikim zamanı çiçeğin çimlenmesinden sonraki aşamayı oluşturmaktadır. Çok kolay bir biçimde üreyebilme yeteneğine sahip olan ve çok yıllık olan bu bitkilerin ekimleri sık olarak yapıldığında, çalıya benzer bir görünüme bürünürler. Yumru köklü bir bitki olan akşamsefasının kökleri çok sağlam bir yapıya sahiptir. Tarh ve duvar diplerine boylu boyunca ekilebilir bir bitki olan akşamsefasının yetiştirilmesi çok basittir. Akşamsefası tohumu ekmek yerine daha kısa sürede gelişmesini istiyorsanız bu bitkinin yumru olan kök kısmını sonbahar aylarının yaşandığı dönemde topraktan sökmeniz ve serin ve kuru bir yerde muhafaza etmeniz gerekir. İlkbahar geldiğinde ise tohum eker gibi bitkinin kökünü toprağa ekmeniz durumunda çık hızlı büyüyen bir akşamsefası bitkisi elde edebilirsiniz. Bahçenizin inanılmaz güzellikte bir atmosferi barındıran ortamlara dönüştürmek istediğinizde akşamsefası son derece mükemmel bir seçim olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Akşam Sefası Çiçeğinin Özellikleri

Akşam sefası çiçeği özellikleri arasında pek çok öne çıkan ilgi çekici özellikten bahsetmek mümkün olabilmektedir. Bu özellikleri arasında en çok merak edileni ise akşam sefası çiçeği kokar mı? Sorusunun cevabıdır. Bu bitkinin ana yurdu Amerika Ana karasıdır. Akşamsefasını benzer nitelikteki bitkilerden ayıran en önemli özelliği çok yıllık bir bitki oluşudur. Ancak buna rağmen tek yıllık bir bitkiymiş gibi bakım yapılması, sağlıklı bir bitki gelişimi için son derece önemlidir. Bu bitkiler çok kolay bir biçimde üreyebilme özelliğine sahiptirler. Ekimi yapılan akşamsefaları bir sene sonrasında mevcut sayılarının 10 katına ulaşabilirler. Ekimi sık yapılması durumunda, büyüdüklerinde çalıya benzer bir görünüm ortaya koyarlar.

 

Yumru köklü bir bitki türüdür. Bu bakımdan son derece güçlü bir köke sahiptirler. Akşamsefasının içi dolu, dayanıklı ve yuvarlak kesitli bir gövdesi vardır. Bitkinin yaprakları yeşil renkte olup oval biçimli ve de kalın damarlıdır. Akşam sefası kokusu olmayan bir çiçektir. Fakat bazı nadir türlerinin çok güzel kokuları olabilmektedir.

 

Akşam Sefası Ne Zaman Çiçek Açar?

Akşam sefası çiçeği renkleri çok çeşitlilik göstermektedir. Çift renkli çiçekleri olan akşamsefası bitkileri olduğu gibi, benekli, çizgili olan çiçekler de açanları bulunmaktadır. Beyaz, pembe, sarı ve kırmızı renk çiçek açan akşamsefası bitkileri de bulunmaktadır. Sıcak yaz mevsiminin ortalarına doğru çimlenmeye başlayan akşamsefaları, sonbahar mevsiminde don görülünceye kadar çiçekli kalabilen bitkiler olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

 

Akşam Sefası Çiçeği Saksıda Yetişir Mi?

Akşam sefası çiçeği saksıda yetişir mi şeklindeki soru da bu bitki hakkında en çok merak edilen sorular arasındaki yerini almaktadır. Akşam sefası çiçeğinin yetiştirilmesi için en ideal ortam güneş alan bahçelerdir. Ancak saksıda da yetiştirilebilirler. Fakat özellikle sıcak yaz aylarında bol bol suya ihtiyaç duyarlar ve direk güneşte bırakılmamalıdırlar.

 

Akşam Sefası Çiçeği Çeşitleri

Akşam sefası çiçeği çeşitleri oldukça fazladır. Bu bitkilerin kiminin çiçekleri ala renklidir, kimileri çizgili, kimileri de düz beyaz, düz pembe, düz kırmızı, düz sarı renkte olabilmektedir. Bu bitkilerin geneli kokusuz olup ancak çok hoş kokuya sahip olan türlerine rastlamak da mümkün olabilmektedir. Oldukça fazla sayıda da türleri vardır. Bu bitkilerin bazı türleri yemeklik olarak yetiştirilirken bazı türleri de bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

 

Akşam Sefası Çiçeği Neden Gece Açar?

Çok kolay yetiştirilebilen, hemen hemen her koşula dayanıklı bir yapısı olan ve çok fazla toprak seçmeyen akşam sefası çiçeği neden gece açar çok merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Gecesefası ya da akşamsefası olarak adlandırılan bir bitkidir. Böyle bir ad ile anılmasının sebebi akşamüzeri çiçek açması ve sabah da bu açmış olan çiçeklerin solmasından kaynaklanmaktadır. Bu bitkinin çiçeklerinin ömrü bir günden kısadır. İkindi vaktinden sonra ve güneş batmadan hemen önce çiçek açarlar ancak ne yazık ki çiçekleri ertesi sabah solar. Daha sonra bu bitkiler akşamüzeri tekrar çiçek açar ve bu süreç sonbahardaki ilk dona kadar böyle sürer gider.

 

Akşam Sefası Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Bakımı oldukça kolay olan bir süs bitkisi niteliğine sahip bulunan akşamsefası çiçeği faydaları saymakla bitmeyen bir çiçekli bitkidir. Çok yıllık ve de aynı zamanda otsu bir çiçek olan akşamsefasının 10 gr. kadar çiçeği bir litre kadar suda haşlanıp günde birkaç kaşık olarak kullanıldığında iştah açıcı bir etki göstermektedir. Adet düzensizliği olan kişilerde adet düzensizliğini giderici etki gösterir. Ağrı kesici özelliğe sahiptir. Terletici etkisi olması sebebiyle toksinleri vücuttan uzaklaştırır. Bağırsak ve midenin çalışmalarını düzenleyici etkisi vardır. İdrar söktürücü özelliğe sahiptir. Kabızlık sorununa iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Cildin yaşlanmasının geciktirir ve sağlıklı, sıkı bir görünüm kazandırır. Gerçekleştirilen kalıtım deneylerinde kullanılmış olan akşamsefası köklerinin solucan düşürücü ve müshil etkisi olduğu görülmüştür. Akşamsefası çiçeğinin yaprağının faydaları, yağının faydaları, ayrı ayrı bulunmaktadır.

 

Akşamsefası bitkisinin çayını yaparak kullanmak için, koparılan çiçeklerini gölgede kuruttuktan sonra çay olarak kullanmak mümkündür Çay olarak tüketildiğinde son derece faydalıdır. Akşamsefasının diğer bir kullanım şekli de baş ağrısı için taze koparılmış olan akşamsefası yapraklarını ağrının olduğu noktaya koyarak, bir bezle sımsıkı sarılması biçimindedir Bu şekilde ağrılı noktaya sımsıkı bağlanan akşam sefası bitkisi yaprakları ağrıyı giderici etki gösterir. Akşam sefası ayrıca baharat olarak da kullanılabilmektedir. Çok az miktarlarda salatalarda kullanıldığında hoş bir hoş koku katar. Canlı çiçekler ile bahçeleri süsleyen akşam sefası hem şifalı hem de mis kokularının yanı sıra hoş görüntüleri ile de son derece ilgi çekici süs bitkileri arasında yer almaktadırlar.

 

Akşam Sefası Zehirli Bir Bitki Midir?

Akşam sefası pek çok yönüyle merak uyandıran bir bitki olma özelliğini taşımaktadır. İnsan sağlığına faydasının varlığı söz konusu olan akşam sefası zehirli mi bu kafalarda kimi zaman bir soru olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak bu konuyla alakalı olarak herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak şu var ki akşamsefası bitkisi zehirli bir bitki olma özelliğine sahip olsaydı, şifa amaçlı olarak kullanılamazdı. Fakat burada çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu daha dikkate alınmalıdır. Her bitkinin faydası olduğu gibi, gereğinden fazla, şifa kaynağı olarak kullanılması halinde insan sağlığı bakımından ciddi yan etkilerin ortaya çıkabilmesi olası bir durumdur. Bu bakımdan her bitkide olduğu gibi akşamsefası bitkisinin de şifa amaçlı kullanımlarında bilgi sahibi olmak ve gereğinden fazla kullanımlardan kaçınmak büyük önem taşımaktadır.

 

Rüyada Akşam Sefası Çiçeği Görmek

Rüyada akşam sefası çiçeği görmek, rüyayı gören kişinin gece sefası olarak da anılan bu çiçeği görmesi, oldukça güçlü ve çok zeki bir insan olduğuna işaret etmekle birlikte güzel bir yaşamı olduğuna, aynı zamanda rüyayı gören kişinin karşılaştığı zorlukların üstesinde gelebilme başarısı göstermesine ve de helal olan yoldan kazanacağı paraya işaret eder. Bu kişinin zengin olacağına ve varlık içerisinde yaşamını sürdüreceğine yorumlanmaktadır.

Rüyada akşamsefası görmenin bir başka tabiri ise, rüya sahibinin çıkar gütmeksizin ve katıksız bir aşka düşmesine ve kişinin içinde kopacak olan fırtınalara yorumlanmaktadır. Rüyayı gören kişinin, kendisine aynı duygular içinde yaklaşan biri ile hayırlı ve de çok güzel bir gönül ilişkisi kuracağı anlamını taşımaktadır.

Rüyada görülen gecesefası çiçekleri, derin duyguları ve de katıksız aşkı temsil etmektedir. Rüyasında akşamsefası çiçeğini gören kişi sever ve de aynı zamanda sevilir. Rüyasında gecesefası çiçeklerini gören rüya sahibi evli ise, akşam vakti gelecek olan iyi bir haber, müjdeye yorumlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. çiçek seven dedi ki:

    kışın yetişir mi

  2. SALİH dedi ki:

    GÜZEL BİR BİTKİ OLDUĞU İÇİN SEVİYORUM DİKTİM VE GÜZELCE DE BAKIYORUM ONA DOĞA İLE UĞRAŞMAK GÜZEL BİR AKTİVİTE HERKESE TAVSİYE EDERİM VE DENEMENİZİ İSTERİM

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder