Diş Ağrısına Dondurma İyi Gelir mi

Diş Ağrısına Dondurma İyi Gelir mi

Aslına bakılırsa bu konuda hakkında birçok söylem ya da tartışma söz konusudur. Bazı kesim tarafından dondurmanın dişlere iyi geldiği, yaptığı soğuk etkisi le birlikte dişleri birtakım pisliklerden ya da mikrobik bakterilerden temizlediği öne sürülür. Bazı kesimler ise tam tersini savunmaktadır. Dondurmanın dişleri olumsuz etkilediği ve ağrıyı başlatabildiği ya da oluşan ağrıyı daha fazla ortaya çıkardığı söylenir.

Tüm söylemlerin içerisinde genel olarak uzmanlar ise dondurmanın diş ağrısına dondurmanın iyi gelmediği, aksine dondurmanın soğuk etkisinin dişlerde ağrıyı arttırarak uzun bir süre geçmesine olanak tanımadığını söylemektedir. Dişler baştan sona çok hassas bir yapıdan oluşmuştur. Özellikle de diş minesi bilindiği üzere çok küçük etkide dahi birtakım ağrıları yanında getirmektedir. Bu yüzden dondurma yerken de getirdiği soğuk etki ile birlikte ağrı tetiklenmekte ve daha büyük bir rahatsızlık söz konusu olmaktadır.

Diş ağrısı için dikkat edilmesi gerekenler

Diş ağrısını tetikleyen durum sadece dondurma değil, aynı zamanda doğru diş fırçasının seçilmemesi de ağrıya sebep olabilmektedir. Diş fırçaları genel olarak pürüzsüz olmalı ve dişlere bu sayede zarar vermesi önlenmelidir. Diğer yandan asitli içeceklerden de yine uzak durulmalıdır. Asit, diş ağrısını uzatmakta ve ağrının daha fazla çoğalmasına neden olmaktadır. Ağrıyan dişler için üstelik bazı meyveleri yerken de dikkat etmek gerekmektedir.

Bunlar arasında başta limon olmak üzere portakal ya da greyfurt ve benzeri asitli sebze ve meyvelerden de yine bu dönemlerde biraz uzak durmak ya da azaltmak büyük bir önem taşımaktadır. Diş sağlığı için yapılması gereken en önemli durum genel olarak dişleri fırçalamaktır. Düzenli olarak günde iki ya da üç kez, bunun özellikle de gece yatmadan önce yapma dişleri koruma altına alabilmektedir. Dişler geceleri dinlenme noktasında daha hızlı iyileşme sürecine girer ve bu geceleri dişleri fırçalamak en önemli etkiyi yapar.

Dondurma ve asitli ile tatlı-ekşi yiyeceklere dikkat

Dişler genel olarak aslında tüm yiyecek türlerinden etkilenmektedir. Fakat birçok kişi özellikle dondurmayı yaz kış yerken dişlerin ağrısını geçirdiğine dair inançları nedeni ile yerler. Ancak dişlerin bir sıcak-soğuk hassasiyeti bulunmaktadır. Bu yüzden yıl içerisinden herhangi bir zamanda yenecek bir dondurmanın soğuk etkisi dişlerde ağrı yapabilmektedir. Üstelik ortada bulunan ağrıyı da daha şiddetli hale getirebilmektedir. Bu yüzden çok sık dondurma yemekten kaçınmak ile aynı şekilde çok sıcak yiyeceklerden de kaçınmak önemlidir.

Asitli yiyecek ve içecekleri le tatlı ya da ekşi yitecekler de yine diş ağrısını tetikleyen ve arttıran durumlar olarak ön plana çıkmaktadır. Diş fırçası seçerken de yumuşak kıllı olan fırçalar seçilmesine dikkat edilmelidir. Aynı zamanda hassas dişlere sahip kişiler ise özel diş fırçaları bulunmaktadır ve onları tercih etmelidirler. Uzmanlar genel olarak ise florlu diş bakım ürünlerini önermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder