Kantaronun Faydaları Nelerdir, Kantaron Hangi Bölgelerde Yetişir?

Kantaron bitkisinin halk arasında birçok ismi vardır, örnek vermek gerekir ise sarı kantaron, yara otu, kuzu kıran, kan otu ve bir delik otu isimlerini örnek verebiliriz. Kantaronun Latince ismini merak ettiyseniz hemen söyleyelim, kantaronun Latince adı ‘’ hypericum perforatum’’ dur. Kantaron bitkisi 50 ila 80 cm yüksekliğindedir, Kantaron bitkisi çiçeklerini yaz aylarında parlak sarı renkli olarak açar. Kantaron yol kenarlarında, kurak yerlerde sık rastlanan bir bitkidir. Kantaron bitkisi en çok güneşli tepeleri sevmektedir. Kantaron çok güzel ve vahşi bir çiçektir.

Kantaronun Yetiştiği Yerler Nerelerdir?

Kantaron Balkanlar, Avrupa ve Anadolu’da yaygın şekilde bulunmaktadır.

Kantaron Bitkisinin Tarihçesi
• Kantaron bitkisi eski tarihlerde kutsal bir bitki olarak sayılmaktadır. İsa peygamberden önceki devirlerde mabetlerde kutsal heykellerin üzerine havayı kutsaması için ve şeytanları kovması için konulurdu.
• İngiliz adalarından birinde ise karanlıkta kantaron bitkisine basan bir kişi atın sırtında bir gece geçirmiş gibi olurmuş.

Kantaron Bitkisinin Kullanılışı Nasıldır?
Kantaron bitkisinin toprağın üzerindeki kısımları yaz aylarında toplanır ve gölge bir yerde kurutulur. Eğer kantaron bitkisi dahilen kullanılacak ise su ile kaynatılır. Haricen kullanılmak isteniyor ise taze veya kuru kantaron bitkisi zeytinyağı kavanozuna konur ve daha sonra iki hafta kadar bekletilirken zaman zaman çalkalanır. Elde edilen sıvı ise daha sonra süzülür.

Kantaronun İçindeki Maddeler
Kantaronun içinde reçine, pektin, acı maddeler, kolin, zamk, hyperin adı verilen sarı renkli bir boya maddesi ve hypericin adı verilen kırmızı renkli bir boya maddesi vardır.

Kantaronun Faydalari NelerdirKantaronun Tıbbi Etkileri Nelerdir?
• Kantaron bitkisi dahilen içildiğinde bağırsak spazmlarına iyi gelmesi ile bilinmektedir. Ayrıca yatıştırıcı, bağırsak solucanlarını düşürücü etkisi vardır.
• Ülser ve gastrit rahatsızlıklarında iyileşmeyi hızlandırması ile bilinen kantaron bitkisi ayrıca hafif bir uyku verme özelliğine de sahiptir.
• Kantaronun yukarıda sayılan etkilerini elde etmek isteyen kişiler 20 gram kadar kuru kantaronu alıp 1 litre kadar su ile kaynatarak günde 3 bardak kadar içmelidirler.
• Uzun süreli kantaron kullanımında hafif sıkıntılar giderilir, çocuklarda gece korkusu, altına işeme durumu gibi basit psikolojik sorunlarda şifa verir.
• Erişkinlerde ise hafif şiddetteki depresyon durumlarına iyi gelmektedir. ayrıca neşe verici etkiside vardır. Bu etkisinden faydalanmak için ise 2 fincan suyun içine 4 çay kaşığı kadar kuru kantaron koyun ve kaynatın. Daha sonra kaynayan bu suyun yarısını sabah yarısını akşam için.
• Kantaron haricen kullanıldığında yanık ve yaralarda mikrop üremesini durdurmak için kullanılmaktadır. Bu etkisini elde etmek için 100 gram kadar kantaronu çeyrek litre kadar zeytinyağı içinde iki hafta kadar bekletin. Daha sonra süzerek haricen kullanın.

5 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.