Kurtpençesi Nasıl Bir Bitkidir, Kurtpençesi Hangi Dertlere Devadır?

Kurtpençesi Nasıl Bir Bitkidir, Kurtpençesi Hangi Dertlere Devadır?

İpuçlarım sayfamızda siz değerli ipuçlarım okuyucularına birçok bitki hakkında bilgi veriyoruz. Fakat bu makalemizde pek fazla bilinmeyen yada halk arasında çok farklı isimlere sahip olan kurtpençesi bitkisini tanıtmak istedik. Çünkü kurtpençesi bitkisi günlük hayatınızda birçok derdinize şifa olabilecek ve günlük hayatta sıklıkla kullanabileceğiniz pratik bir bitkidir.

Kurtpençesi bitkisinin halk adındaki diğer isimleri ise yılan kökü, çıyan otu ve çıyancıktır. Kurtpençesinin Latince adı ise ‘’ polygonum bistorta’’ dır. Kurtpençesi bitkisi mayıs ve temmuz aylarında pembe renkli çiçekler açar ve bu bitki 50 cm yüksekliğinde bir ottur.

Kurtpençesinin Yetiştiği Yerler Nerelerdir?

Kurtpençesi bitkisi özellikle bizim ülkemize has bir şifalı bitkidir. Kurtpençesi bitkisi Kuzey Anadolu’da sulak dağ ve çayırlarda bol miktarda yetişmektedir. Kurtpençesi bitkisine en çok Uludağ, Ilgaz ve Zigana dağlarında rastlanır.

Kurtpençesinin Kullanılışı Nasıldır?

Kurtpençesinin kökleri topraktan çıkartılmak sureti ile temizlenip kurutulmaktadır. İlaç elde etmek için ise kurtpençesinin kuru kökler suda kaynatılmaktadır.

Kurtpençesinin İçindeki Maddeler Nelerdir?

Kurtpençesi bitkisinin içeriğinde glikoz, nişasta, silicic asid, kırmızı bir boya maddesi ve antrakinon türevleri bulunmaktadır.

Kurtpençesinin Tıbbi Etkileri Nelerdir?

• Kurtpençesi bitkisinin özellikleri arasında damarları daraltarak kanamayı durdurması ve kabız yapması ilk planda olan etkilerindendir.
• Silicic asid kişinin kanındaki alyuvarları geçici olarak da olsa arttırıp vücudun genel direncini arttırmaktadır. Kurtpençesi bitkisinin bu özelliğinde özellikle eski zamanlarda verem hastalığı ile mücadele etmek amacı ile kullanılmıştır.
• Kurtpençesi bitkisinin birçok bitkide olduğu gibi hafif dozda olsa da mikrop öldürücü etkisi bulundurmaktadır. Mikrop öldürücü etkisi sebebi ile boğaz ve ağız hastalıklarında gargara yapılmak sureti ile kullanılmaktadır.
• Kurtpençesi bitkisinin yukarıda saydığımız etkilerini sağlayabilmek için ise 30 gram kadar kuru kurtpençesi kökünü 1 litre kadar su ile kaynatarak içebilirsiniz veya hazırladığınız bu karışım ile gargara yapabilir veya vücudunuzdaki yaraları yıkamak sureti ile yarayı dezenfekte edebilirsiniz.
• Kurtpençesinden elde edilen bu sıvı hanımların basit rahim akıntılarında şifa vermekte ve hanımlar tarafından sıklık ile bu sebepten dolayı kullanılmaktadır. Basit rahim akıntıları olan hanımlar bu sıvı ile banyo yapmak kaydı ile bu sıvının bu şifa özelliğinden kolaylıkla faydalanabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder