Kumkuat Nasıl Yetiştirilir? Kumkuat Bakımı Nasıl Yapılır? (Kamkat)

Kumkuat Nasıl Yetiştirilir? Kumkuat Bakımı Nasıl Yapılır? (Kamkat)

Kumkuat nasıl yetiştirilir? sorusu kumkuat severlerin merak ettiği bir sorudur. Evinizin bir köşesinde minik turuncu meyvelerin yeşil yapraklar arasından boy gösterdiği sevimli ağaççıklardır. Son dönemde popülerliği daha da artmaya başlayan bu süs bitkisi farklı isimlerle de anılır; kumkat, kamkat, altın portakal, süs mandalinası da denilmektedir.

Evinizde kış bahçesi oluşturmak ya da mutfağınızın bir köşesinde doğanın esintilerini yansıtmak için kumkuat fidanı edinebilirsiniz. Peki, kumkuat nasıl yetiştirilir? Kumkuat bakımı nasıl yapılır?

kumkuat-nasil-yetisir

Kumkuat Bakımı Nasıl Yapılır?

Kumkuat ağacı ya da kumkuat fidanı temin etmek için çiçekçilere ya da semt pazarlarına bakabilirsiniz. Son dönemde hediyelik amaçlı tercih edilmekte olan online satış sitelerinden de sipariş vererek sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Peki, kumkuat nasıl yetiştirilir? Kumkuat bakımı nasıl yapılır? İşte detaylar:

  • Kumkuat için saksı seçilirken, köklerin yanmasını ve fazla ısınmasını engelleyen kalın toprak saksıdan yana olmalıdır. Ayrıca saksının altında suyun sızması için delikler de bulunmalıdır.
  • Kumkuat fidanını temin ettikten hemen sonra, satın aldığınızda içindeki toprağıyla birlikte, torf topraktan eklemelisiniz. Bitki kökleri için verimli ve faydalı bir toprak oluşturmalısınız.
  • Toprak değişimini ise sadece yılda 1 (bir) kez yapmanız kumkuat için yeterli olacaktır.
  • Gün ışığını ve sıcağı çok seven kumkuatı doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde aydınlık bir ortama yerleştirebilirsiniz. Her yerinin eşit şekilde güneş ışığı alması için haftada birkaç kez saksıyı kendi etrafında çevirebilirsiniz.
  • Kumkuat sıcağı seven bir bitkidir, ortam ısısı -4 derecenin altına inmemelidir. Sağlıklı ve parlak görünümünü kaybetmemesi içinde 12 derecenin altına ise düşürmemeye özen gösterin.
kumkuat-nasil-yetisir

Kumkuat Nasıl Yetiştirilir?

Kumkuat Balkonda Yetişir mi?

Direkt güneşe koymaktan sakının. Ama Süzülerek gelen güneş ışığını bol bol alabileceği aydınlık balkonlarda yetiştirebilirsiniz. Parlaklığını ve canlılığı kaybetmemesi açısından ortam ısısının 12 derecenin altına düşmemesine özen gösterin.

Bahçede Kamkat Yetiştirme Mümkün mü?

Don olayları yaşanmayan ılıman iklime sahip bölgelerde kumkuat bahçede de yetiştirilebilir. Bahçe toprağı geçirgen yapıya sahip ve verimli olmalıdır. Çiçeklenmeye başladığı dönemlerde ise gübreleme yaparak ağaca enerji sağlayabilirsiniz.

Saksıda Kamkat Yetiştirme Nasıl Yapılır?

Saksıda kumkuat bitkisi yetiştirilebilir. Saksı seçiminiz sırasında, köklerin yanmasını ve ısınmasını engelleyebilmek için kalın toprak saksı içinde yetiştirmelisiniz. Sulama sırasında fazla suyun sızması için saksı dibine delikler açabilirsiniz. Süzülerek gelen güneş ışığını alabileceği balkon, mutfak, teras gibi mekanlarda konumlandırabilirsiniz. Kumkuat toprak değişimini sevmez, bu yüzden yılda 1 (bir) kez değiştirmek yeterlidir.

kumkuat-nasil-yetisir

Kamkat

Kamkat Ağacı Ne Kadar Büyür?

Kumkuat bitkisinin dikensiz ve turunçgillere benzeyen bir yapısı vardır. Boyu 4 metreye kadar çıkabilmektedir. Süs mandalinası, altın meyve de denilebilmektedir.

Kumkuat Fiyat Olarak Uygun mu?

Kumkuat bitkisi yapı marketlerde, çiçekçilerde ve online satış sitelerinden satın alınabilir. Kumkuat fiyatları ise satın alınan yere, ürün cinsine ve büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.

İlginizi çekecek diğer yazı: Avokado Nasıl Saklanır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder