Adam Otu Nasıl Bir Bitkidir?

Adam Otu Nasıl Bir Bitkidir?

Adam otu bitkisinin halk arasındaki adları insan otu, adem otu ve Abdüsselam otudur. Latince ismi ise mandragora officinarum’dur. Bu bitki moru andıran renkte çiçekleri olan, toprağın üzerindeki kısmı yapraklı, kök türü kazık kök olan, kök kısmı geniş ve kahverenginde, 1 ila 3 parçalı kökü bulunan, yapraklarının rengi koyu yeşil ve meyveleri ise kırmızı elmayı andıran bir bitkidir.

Adam Otu Bitkisi Hangi Bölgelerde Yetişir?

Bu bitki Anadolu bölgesinde bilhassa kayaların diplerinde ve boş olan sahalarda ve bilhassa henüz ekilmemiş olan tarlalarda, Güney ile Ege bölgesinde ve Akdeniz ülkelerinde bulunan bir bitkidir.

Adam Otu Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Adan otu bitkisinin kök kısımları kullanılmaktadır. Bu bitkiye adam otu adını veren aslında bitkini kök kısımlarıdır. Çünkü bu kök kısımlar aynı bir insanı andıran şekildedir. Bu kökler sonbahar aylarında topraktan alınır ve sonrasında güneşte kurumaya bırakılır. Kuruyan bu adam otu kökleri kazınır ve tamamen toz haline getirilir. Toz haline getirilmiş olan bitki temiz su ile karıştırıldıktan sonra merhem/krem haline getirilir ve haricen kullanılır.

Adam Otu Bitkisinin İçindeki Maddeler Nelerdir?

Bu bitkinin içinde atropin, hyoscyamin ve skopolamin türünde alkoloidler bulunmaktadır.

Adam Otu Bitkisinin Tıbbi Etkileri Nelerdir?

Bu bitki, bitkinliği tamamen ortadan kaldırır, spazm sökücüdür, ağrı kesicidir, kusturur, uyuşturur ve ishal yapar. Bu bitkinin bu özelliklerinden yararlanabilmeniz için 20 mili gram kadar bitki tozu yine aynı ölçekte temiz su ile karıştırılır ve gün içinde aralıklar ile 3 defa da içilir. Eğer sizin de yorgunluk sorunu ile başınız dertteyse o zaman yorgunluktan nasıl kurtulurum yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu bitkinin egzaman için tedavi edici bir özelliği bulunur. Bu etkiden yararlanmak için taze yapraklardan bitki özü ya da bitkinin kuru yapraklarından elde edilen toz ile balmumu karışımından elde edilen merhem/krem kullanılır.

Eski zamanlarda adam otu tedavi amaçlı kullanılacağı zaman kişinin ağrıyan bölgesi ile kökün aynı bölgesi kullanılıp ilaç hazırlanırdı. Çünkü adam otu bitkisinin kökleri aynı bir insanı andırmaktaydı. Bu bitki kişide hayallere sebep olabilecek bir bitkidir. Bu yüzden bu bitkiyi bu konuda bilgisi olmayanlar kesinlikle kullanmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder