Sağlıklı Olmak İçin 10 Altın Kural

Sağlıklı Olmak İçin 10 Altın Kural

Sağlıklı olmak ve sürekli sağlıklı kalmak istiyorsanız o halde mutlaka aşağıdaki ipuçlarına bir göz atın diyoruz.

Sağlıklı Olmak İçin 10 Altın Kural

Kural 1; Sağlıklı olmak için ilk kuralı sürekli ve düzenli olarak ve sık aralıklar ile yürüyüş yapmaktır. Yürüyüş yapmak özellikle kalp sağlığınız açısından çok önemlidir. Ayrıca yürüyüş sayesinde sinir sisteminiz de güçlenecektir. Bunun dışında temiz havada yapılan küçük yürüyüşler sizi sakinleştirecektir.

Kural 2; Yemeklerinizdeki doymuş olan yağ oranını hemen azaltın. Özellikle sosis, salam, tatlı ve margarini azaltın.

Kural 3; Sağlıklı olmak için bir diğer kuralda yemeklerinizden eti de azaltmak ve eğer et yemek isterseniz balık yemeğe çalışmaktır. Canınız et istediği zaman sebze ve meyve ile isteğinizi bastırmaya çalışın.

Kural 4; Özellikle çay ve kahveyi azaltın ve eğer mümkünse bırakın. Sigara içmemeniz gerektiğini söylememize gerek bile yok.

Kural 5; Sağlıklı olmak ve sağlıklı kalabilmek için kilonuzu kesinlikle kontrol altında tutun. Fazla kilo demek tüm vücudunuzun olumsuz yönde etkilenmesi demektir. Bu yüzden eğer gerekli görürseniz yaşam tarzınızı değiştirmekten kaçınmayın. Diyet yapmak için vücudunuza eziyet çektirmek yerine ve gıda eksikliği yaşamak yerine dikkatli bir şekilde ve sağlıklı olarak beslenin. Unutmayın çabuk kilo vermek demek bu kiloları bir daha geri almayacağınız anlamına gelmez.

Kural 6; Mutlak suretle tuz tüketimini azaltın. Unutmamanız gereken tuzun pişirdiğiniz yemeklerde değil de hazır olarak aldığınız diğer ürünlerde de vardır.

Kural 7; Sağlıklı olmak için aldığınız uyku sizi tam olarak dinlendirmelidir. Bunu sağlamak için mutlaka aynı saatte uyumalı ve aynı saatte uyanmalısınız. Bu sayede vücudunuz kısa bir süre sonra uyku saatinize ayak uyduracak ve uykudan gerektiği kadar yararlanabileceksiniz.

Kural 8; Mutlaka çok daha fazla bir şekilde gülmeyi hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. İyimser düşünmek, pozitif olmak ve keyfinizi yerinde tutmak kesinlikle ömrünüzü uzatacaktır. Beyninizi çok daha mutlu tutabilmek için şiirler ezberleyebilir, bulmaca çözebilir ya da hafızanızı güçlendirecek diğer aktivitelerde bulunabilirsiniz. Stresten kaçın ve sizi kimsenin alt üst etmesine izin vermeyin.

Kural 9; Düzenli bir şekilde egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin.

Kural 10; Sevdiğiniz ve sizi mutlu eden kişilere vakit ayırmak ve bu özel zamanların tadını çıkartmak sağlıklı olmak için en son ve en önemli anahtardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder