İPUÇLARIM

Acıktıran Yiyecekler Hangileridir?

Acıktıran Yiyecekler Hangileridir?

Daha önceki yazılarımızda metabolizmayı hızlandıran yiyeceklerden ve zayıflatan yiyeceklerden bahsettik. Bu makalemizde ise sizi acıktıran yiyeceklerden bahsedeceğiz.

Çünkü metabolizmayı hızlandıran ve zayıflatan yiyecekleri bilmek mükemmel bir diyete başlamanıza yetmez. Mükemmel bir diyete başladığınızda tüm bunların yanı sıra birde sizi acıktıracak yiyecekleri bilmeniz ve bu yiyeceklerden olabildiğince uzak durmanız gerekecektir.

hamburger-patates

Acıktıran Yiyecekler Listesi

İncir: İncir meyvesinin acıktırma özelliğinin yanı sıra birde kilo aldırma özelliği vardır. Bu yüzden ciddi bir diyete başlayanlar incirden uzak durmaya çalışmalıdırlar. İncir ayrıca şeker hastalarına da hiç iyi gelmez bu yüzden incir tüketirken dikkatli olmakta fayda vardır.

Mısır: Mısır glisemik indeks seviyesi yüksek olduğu için kan şekerini yükseltir ve ayrıca mısır tüketildikten sonra kişide daha fazla açlık hissi uyandırır. Bu nedenlerden dolayı diyet sırasında düşünülmemesi gereken besinler arasında yer alır.

Tarçın: Tarçınında fazla kullanıldığı takdirde açlık hissini arttırdığı bilinmektedir.

Tuz: Tuz kesinlikle iştahı açar. Ayrıca biraz fazla tuzlu yemeyin ardına tatlı yeme isteğinin doğması kan şekerinde meydana gelen dalgalanmalar yüzündendir. Bu yüzden sadece diyet zamanı değil her gün yediğimiz yemelerde de aşırı tuz tüketimi yapılmamalıdır. Ayrıca günlük tuz ihtiyacınızı zaten gün içinde yediğiniz yemeklerden almaktasınız.

Alkol: Elinizden geldiği kadar özellikle diyet yaparken alkollü içecekler içmekten kaçının. Alkollü içecekler size hem kalori sağlar, hem sizi acıktırır hem de karaciğerinizi yorar.

Havuç: Havuç diğer sebzelere oranla kalori ve glisemik indeksi açısından çok daha yüksektir. Bu yüzden havuç diyet listelerinde olmaması gereken acıktırıcı besinler arasındadır.

nohut-yemegi-1Nohut: Nohut vücutta mideyi temizleyip kişinin iştahını açar. Nohut aslında sağlık açısından oldukça önemlidir fakat iş diyete geldiği zaman yenmemesi gereken besinler arasında yer alır.

Kırmızıbiber: Kırmızıbiberin özellikle acı biberin metabolizmayı çalıştırma gibi önemli bir özelliği vardır. Fakat bu özelliğinin yanı sıra iştah açma özelliğine de sahiptir. Diyet yapan kişiler kırmızıbiberde diyet süreleri boyunca uzak durmalıdırlar.

Patates: Patates kan basıncını düşüren besinler arasında yer alır ayrıca patatesin glisemik indeksi de yüksektir. Patates özellikle kızartma olarak tüketilmeye karar verilir ve kızartılır ise o zaman kişideki kan şekerini oldukça hızlı bir şekilde yükseltebilir ve bu yüzdende çok çabuk acıkmanıza neden olabilir.

Karalahana: Karalahana iştah açan bir besindir fakat aynı zamanda da kan kanseri türlerine ve karaciğere iyi gelmektedir.

Greyfurt: Greyfurt kansere karşı koruyucu bir özelliğe sahip olsa da gerçekten iştahı epey açan meyveler arasındadır. Bu nedenle diyet süresince greyfurttan uzak durmanızda fayda vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. recep dedi ki:

    çok enteresandır ki ben mısır yediğimde inanılmaz tokluk hissi yaşıyorum, özellikle tuzlu patlamış mısır.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.