Zımpara Hakkında Bilgiler, Kaç Numaralı Zımpara Kullanmalıyım?

Zımpara Hakkında Bilgiler, Kaç Numaralı Zımpara Kullanmalıyım?

Zımpara; çeşitli makine ve el yardımı ile pürüzlü yüzeyleri daha düzgün görünümlere sahip olmasını sağlayan işlemin adidir. Pürüzlü yüzeylere uygulanan sürtme gücü ile aşındırılan bölgeleri düzeltir. Genellikle mobilya sektöründe boyama öncesi veya tamiratlarda zımparala işlemi çok önemli bir yere sahiptir. Mobilyalarda yapılan astar boya veya dolgu vernik işlemlerinde, eşyalardaki çatlak, ezik ve çukurlar doldurulur. Yapılan ön işlemlerin ardından zımpara çekilerek daha düz pürüzsüz bir yüzeye sahip olması sağlanır.

Zımpara Yaparken Neye Dikkat Etmeli?

Zımparalama işleminde ne tür zımpara kullanacağınız önemlidir. Konun devamında hangi tür malzeme için ne tür zımpara kullanılır açıkladım.
Zımpara seçiminiz kullanılan malzemenin sertliğine ve kalitesine göre değişmektedir. Örneklemek gerekirse; Polyester malzemeler için 180 numaralı zımpara, astarlamak için 180 numaralı zımpara kullanılmalıdır. Son işlem olan parlatma evresi için 1200 ile 2000 arasında bir numara seçilmelidir.

Doğru zımpara yapıldığı nasıl anlaşılır?

Zımparalama işlemi yapmış olduğumuz yüzeyi elimize geçirdiğimiz bir naylon çorap sayesinde kontrol edebilirsiniz. Naylon çorabı yüzeyin üzerine sürerek gerekli düzgünlüğe ulaşıp ulaşmadığını anlayabilirsiniz. Naylon çoraplar en ufak pürüzlere takılır bu sayede göz ile göremediğimiz pürüzleri fark ederiz.
Eliniz ile yapacağınız zımparalama işlemlerinde elinizin ağrımaması için zımpara kağıdını sert bir maddeye sararak kullanınız.

Zımparalama türlerine göre zımpara kağıdı numaraları:

 • Yumuşak ağaç zımparalamada 80
 • Sert Polyester uygulamalarında 100 –120-150
 • Polyester zımparalamada 180
 • Poliüretan Astar zımparalamada 180
 • Dolgu vernik, Astar zımparalamada 220
 • Vernik zımparalama 240-400
 • Silme macunu ile vernik zımparalama 600-1200
 • Parlatma amaçlı sonlat vernik-boya zımparalamada 1200-2000-3000
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. fer dedi ki:

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Keşke bir de oto kaporta için zımpara kalınlıklarını, numaralarını yazsaydınız.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder