Ayda Sadece 1 Kez Sulamanız Gereken 7 İç Mekan Bitkisi

Ayda Sadece 1 Kez Sulamanız Gereken 7 İç Mekan Bitkisi

İç mekan bitkisi, evlerde doğanın esintisini hissetmenize yardımcı olan ve eve hayat veren, dekorasyonunun en büyük tamamlayıcısıdır. Sadece ayda 1 kez sulayarak yetiştirebileceğiniz, bakımı oldukça kolay ev bitkilerinin var olduğunu biliyor muydunuz?

Her koşulda yaşayabilen dayanıklı 10 ev bitkinin yer aldığı bu liste ilginizi çekecek. Sulamayı unutan ve çiçek bakımına vakti olmayanlardansanız evinizde yetiştirebileceğiniz bu bitkiler rahatlıkla yaşayabilir…

ic-mekan-bitkisi

İç Mekan Bitkisi

Ayda 1 Kez Sulamanın Yeterli Olduğu 10 İç Mekan Bitkisi

Doğanın huzurunu eve taşımak için canlı salon çiçekleri yetiştirmek istiyor, ama bakımına yeteri kadar zaman ayıramıyorsanız sulamaya çok az ihtiyaç duyan ev bitkilerini tercih edebilirsiniz. Canlı bitki satın alırken rehber niteliğinde size yol gösteren 10 iç mekan bitkisi;

1- Kauçuk Ağacı (Fıcus Elastıca)

Güneş ışığını çok seven bir iç mekan bitkisi olan Kauçuk, güneşi gördüğü yöne doğru yapraklarını çevirir ve o yöne doğru eğilimde bulunur. Bitkinin yönünü düzenli aralıklarla çevirerek dengeli bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz. Kış aylarında sadece ayda 1 kez sulamanız kauçuk ağacı için yeterli olacaktır ancak yazın daha sık sulamanız gerekir.

ic-mekan-bitkisi

2- Para Çiçeği (Crassula)

Soğuk havaları sevmeyen para çiçeği bitkisi için 15-35 derece arası ideal bir sıcaklıktır. Kış aylarında para çiçeğini ayda 1 kez sulamanız yeterlidir ancak yazın daha sık sulamalısınız. Dayanıklı ev çiçekleri arasında yer almaktadır.

ic-mekan-bitkisi

3- Paşa Kılıcı (Kılıç Çiçeği)

Büyük salon bitkileri arasında yer alan paşa kılıcı oldukça dayanıklı bir bitkidir. Havanın çok soğuk olduğu dönemlerde dışarıda bırakılmaması gerekir. Güneş ışığı bu bitkinin yapraklarının dik durması ve canlılığını koruması için oldukça önemlidir. Kışın ayda 1 kez sulamanız yeterli olabilir ancak yaz aylarında daha sık sulamanız gerekmektedir.

ic-mekan-bitkisi

4- Yelken Çiçeği (Barış Çiçeği)

İç mekan bitkisi olan Barış çiçeği, suyu sever ancak susuzluğa karşı da oldukça dayanıklıdır. Kışın ayda 1 kez sulamak bu bitki için yeterli olabilir ancak yaz aylarında daha sık sulamanız, bitkinin canlılığı koruması açısından önemlidir. Uzun ömürlü salon çiçekleri olarak bilinmektedir.

ic-mekan-bitkisi

5- Salon Yaprağı (Aspıdıstra Elatıoru)

İç mekan bitkisi olan salon yaprağı için en iyi yaşam koşulları 13 – 21 derece arasındadır. Çok fazla güneş alan ve aydınlık yerlerde yapraklarında sararma görülür. Canlı ev çiçekleri arasında yer alan bu bitki, yarı gölge ve gölge yerlerde daha iyi gelişim gösterir. Kışın ayda 1 kez sulamak yeterlidir, yazın daha sık sulamalısınız.

6- Aloe Vera İç Mekan Bitkisi

Dekoratif yapraklı iç mekan süs bitkileri olarak en çok tercih edilen Aloe vera, canlı salon çiçekleri arasında yer alır. Kış aylarında 1 kez sulamak yeterlidir, sulama sıklığını yaz aylarında arttırmak gerekir.

ic-mekan-bitkisi

7- İnci Tanesi (Senecıo Rowleyanus)

En güzel iç mekan bitkileri seçeneklerinden biri de İnci tanesidir. Bir diğer adıyla tesbih çiçeği olan bu süs bitkisi , aydınlık ve ferah ortamları çok sever. Boyu uzadıkça uzayan bir dala sahiptir. Kışın ayda 1 kez sulamak tesbih çiçeği için yeterlidir ancak yazın daha sık sulamak gerekir.

İlginizi çekecek diğer yazı: Salon Çiçekleri Nelerdir? Nasıl Yetiştirilir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder