Yüzdeki kahverengi lekeler için bitkisel doğal maskeler

Tüm ciltte özellikle yüz bölgesindeki kahve renkli lekelerin oluşumun başlıca nedenleri; Hormon el bozukluklar, pigmentasyonun artması, güneş ışınlarına fazla maruz kalma, yaşlılık ve genetik miras diyebiliriz.

Kahverengi lekeler güneş ışınlarına maruz kalmış orta yaş ve üzeri kişilerde daha çok görülmektedir. Yaz ayalarında cildinizi zararlı güneş ışınlarından korumak kahverengi lekelerin oluşumu engellemenin yollarından biridir. Yüzde oluşan kahverengi lekeler; gebelikte yaşanan hormonla menopoz, cilt alerjisi, yetersiz kişisel sağlık bilgisi, dalgalanmalar, genetik nedenler, stres ve depresyon gibi birçok etken tetikleyebilir.

Basit bir kaç yöntem ile kahverengi lekelerden yüzde yüz kurtulmak mümkün dersem sizleri kandırmış olurum. Yalnız konumuzun devamında bulacağınız kahverengi lekeler için doğal maskeler ve iyi gelen bitkisel öneriler sayesinde yüzdeki kahverengi lekelerin görünümünü azaltabilirsiniz.

[button color=”danger” size=”large” type=”” target=”_blank” link=”http://www.ipuclarim.com/cilt-lekeleri/”]Cilt Lekeleri[/button]

Cilt lekeleri hakkında çok bilgi içeren bir konu hazırladık. Güneş lekelerinden tutun çil lekelerine kadar bir çok cilt problemine çözüm üreten konumuzu mutlaka ziyaret etmelisin.

Kahverengi lekeler için maskeler:

Kahve Rengi Lekeler için Maske 1;

 • Malzemeler; 2 adet küçük soğan, yarım çay bardağı elma sirkesi
 • Hazırlanışı; Maskenin yapılışında kullanacağımız ana madde soğan suyudur. Soğanı soyup rendeledikten sonra suyunu ayırıp başka bir kaba alın. Soğan suyun içerisine yarım çay bardağı kadar elma sirkesi ekleyip karıştırın. Hazırladığınız karışımı kahverengi leke olan bölgelere sürün ve 10 dakika kadar bekleyin. Haftada bir defa olmak üzere bu maskeyi uygulamaya devam ediniz.
 • Evet, kokusu berbat değil mi? Vereceği sonucu düşünerek kötü kokusunu unutabilirsiniz. Soğan gözleri yaşartan, yakan bir sebze olduğunu unutmayın ve gözde oluşan acıya katlanmaya çalışın. Göz bölgesine dikkat ederek karışımı sürün aksi takdirde gözlerinizi oldukça yakacaktır.

Kahve Rengi Lekeler için Maske 2;

 • Malzemeler; 1 tatlı kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı kabartma tozu
 • Hazırlanışı; Kabartma tozunu ve yoğurdu karıştırıp leke olan bölgeye sürün. Bu vaziyette yaklaşık 30 dakika kadar yüzünüzde maskenin kurumasına izin verin. Sonrasında ılık su ile durulayın. Bu maske haftada iki kez olarak kullanılabilir.

Kahve Rengi Lekeler için Maske 3;

 • Malzemeler; 1 yumurta kabuğu, 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı vazelin
 • Hazırlanışı; Yumurtayı haşlayıp soyup kabuğunu iyice ezin. Kabuğu ezip ayırdıktan sonra vazelin ve karbonat ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı lekeli bölgeye ovarak sürün. Yaklaşık 15 dakika bu şekilde bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Bu maske içinde önerimiz haftada bir defa kullanmanızdır.

Cilt lekelerini yok eden maske

Kahve renkli lekelere iyi gelecek doğal öneriler;

 • E Vitamini Yağı: E vitamini antioksidan özelliği yüksek olduğundan dolayı cildi hava kirliğinden, duman, toz gibi dış faktörlerden korumaya yardımcı olur. Leke olan bölgelere düzenli olarak E vitamini yağı sürerseniz leke oluşumun azaldığını göreceksiniz.
 • Hint yağı; Cildin doğal parlaklığına kavuşması ve pürüzleşmişini için Hint yağı kullanabilirsiniz.
 • Aloe Vera; Yıllardır ciltte oluşan tahriş ve kızarıkların giderilmesinde kullanılan en etkili bitkidir. Aloe vera’yı kahverengi lekelerin azaltılmasın dada kullanabilirsiniz.
 • Limon; Limon suyunda kahverengi lekelere için etkidir. Limon suyunda bulunan ağartıcı maddeler sayesinde leke olan bölgeleri düzenli olarak temizleyin. Limon kullanacağız bölgelerde kesik veya yara yar ise acıyacak unutmayın. Göz bölgesinde uygulayacağınız zaman dikkatli davranın.
 • Beyazlatıcı Kremler; Bitkisel yöntemlerin dışında beyazlatıcı kozmetik ürünlerinde kullanabilirsiniz. Yalnız bu ürünlerinden doğal içerikleri olanlarından tercih edin. Doğal içerikli kremler alerjik sorunlar yaşamanızı engelleyecektir.

Yüzdeki kahverengi lekeler ciddi bir hastalık olması ile birlikte çok çabuk çoğalabilirler. Yukarıda anlatılan doğal yöntemleri uyguladınız ve hala kahverengi lekelerde azalmak olmuyorsa mutlaka bir cilt doktoruna danışmanız gerekmektedir.

6 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.