İPUÇLARIM

Yünlü çamaşır yıkarken nelere dikkat edilmeli

Yünlü çamaşır yıkarken nelere dikkat edilmeli

Sitemizin misafirlerinden Handan hanimin bize yönettiği “Yün kıyafetlerin tüy dökmesini nasıl engellerim.” sorusun yanıtıdır.

Handan hanim tam olarak sorunuzun yanıtı olmadığını biliyorum. Konun devamında ulaşacağınız bilgiler sizin yünlü kıyafetlerinizi koruyacaktır. Doğru bir yıkama yöntemi ile yün eşyalarınızdaki yünlerin yıpratıp dökülmesini engelleyebilirsiniz.

Yünlü kıyafetlerimizin yumuşak kalması için yıkarken şunlara dikkat etmelisiniz.

Musluk suyunuz ne kadar çok kireçli ise bir o kadarda çamaşırlarınız sertleşir. Eğer evinizin suyu kireçli ise mutlaka bir kireç önleyici kullanın.

Kıyafetleri yıkarken seçeceğimiz deterjan bildiğimiz 30.60.90 derecelik Deterjanı olmamalı. 30.60.90 derecelik Deterjanın içerisinde az miktarda çamaşır suyu bulunmaktadır. Çamaşır suyu yünlü kıyafetlere büyük zarar verebilir. Onun yerine ipek ve yünlüler için sıvı deterjan kullanmanızı tavsiye ederiz. Suyun sıcaklığı 30 Derece olmalı ve makinenizin hassas/narin Programını ayarlayınız.

Daha yumuşak yünlü kıyafetler için uygun yumuşatıcı kullanınız. Yumuşatacı yün eşyaların çevresinde koruma duvarı oluşturacaktır. Bu duvar çamaşırlarınızın kirlenmesi ve elektriklenmesini önler. Elektriklenmeden dolayı tozların yapışmasını da önlemiş olacaksınız.

Bu yıkama önerimize uyarsanız yünlü kıyafetlerinizin çabuk kirlenmediğini de fark edeceksiniz.

Çamaşır makinenizde yıkadığınız yünlü kıyafetlerin sünmemesi için bir öneri: yünlü camasirinizi bir yastik kilifina koyun ve mutlaka düğmesini veya fermuarını kapatıp makinenizin içine atıp bu şekilde yıkayın. Yukarıdaki uygulamalarla yıkayınca yumuşacık, sünmemiş ve çabuk kirlenmeyen yünlü çamaşırınız olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.