Yarasalar Nasıl Yok Edilir?

Yarasalar Nasıl Yok Edilir?

Yarasalar oyuklarda, dar geçitlerde, eski evlerde, bacalarda ya da mağaralarda yaşayan, bazı türlerine bağlı olarak ise kan emici canlılar olarak adlandırılabilecek bir hayvan türüdür. Tükürüklerindeki kan akışını durdurmayan madde sayesinde ve taşıdıkları hastalık virüsleri nedeniyle çiftlik hayvanlarının kanını uzun süre emerek ciddi derecede hasara sebebiyet verir.

Yarasanın faydası;

Yarasaları yok etmek için sarf edilecek çabadan önce unutulmaması gereken bir gerçek var ki; o da yarasaların zararı kadar tarlalardaki böcek sürülerini yok etmek için aynı zamanda faydalı olduklarıdır. Bu sebeple uygulanacak kurtulma yöntemlerinde ölçülü davranmak ve onlara zarar vermemek oldukça önemlidir.

Yarasa yakalama yöntemleri;

Yarasaların nasıl yok edileceğine dair takip edilmesi gereken ilk adım gözlemdir. Etkili bir gözlem ile yarasaların yuva yaptıkları bölmelere ulaşılabilirsiniz. Bu aşamayı geçebilmek için yarasaların kendilerine yuva yapmak için kemirme özelliklerinin olmadığını ve mevcut olan boşlukları kullandıklarını bilmek de büyük oranda katkı sağlayacaktır. İlk aşamadan sonra uygulanacak ikinci adım ise kovalamadır. Kovalama zamanının iyi seçilmelidir. Eğer üreme dönemlerinde bu aşama uygulanmaya çalışılırsa dişi yarasalar büyük ölçüde zorluk çıkarabilir. İkinci aşamanın başarılı olabilmesi için ise uygulanabilecek yardımcı yöntem, ortamdan biraz daha uzak bir yere yapay yarasa yuvası oluşturmaktadır. Zararı kadar faydası da olan bu hayvanları sürü halinde katletmek yerine, size zararını önlemeniz bu aşamada hayati önem taşır. Yapılan yuvadan sonra yarasaları çıkarmak için Hank’ın kovucu aygıtı kullanılabilir. Bu aygıt boşluklara yerleştirildikten sonra yarasalar içeri giremez ancak rahatlıkla dışarıya çıkabilirler.

Yarasa yok etmenin son aşaması ise, takip etmedir. En az gözlem kadar önemli olan takip aşaması, bütün aşamaları yeniden uygulamanızı önleyecektir. Ortamı terk eden yarasalar tekrar içeriye girmek için arayışlara girecek, eğer gözden kaçırdığınız bir boşluk varsa aynı olaylar yeniden tekrarlanacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder