Yangın Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Yangın Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Eğer hem kendiniz için hem de çocuklarınız için sağlıklı bir eve sahip olmak istiyorsanız ilk önce yangın güvenliğini evde sağlamalısınız.

Bunun için de evinizi nasıl yangından koruyacağınızı çok iyi bir şekilde bilmelisiniz.

Yangın Güvenliği

• Evde ateşi her zaman için korunaklı bir yerde tutmalısınız.
• Hem çocukları ateşten hem de ateşi çocuklarınızdan uzak tutun.
• Boya, benzin, tiner, çözücüler ve gazyağını daima evin dışında ve mutlaka sıkı ve kapalı kaplar içerisinde muhafaza edin. Eğer bu tür malzemeleri mecburen evde tutmak zorundaysanız muhakkak bu malzemeleri tüm ısı kaynaklarından uzakta bir yerde tutun.
• Elektrik bağlantıları sürekli olarak kontrol edin ve güvenli olduklarından emin olun.
• Sobanın yakın bir yerinde her zaman için yangın söndürme cihazı ya da kum kovası bulundurun.

Unutmayın!
Yemek pişirme yağlarının yanması sonucu meydana gelen alevlerin üzerine su dökmeyin. Su dökmek sadece alevlerin yayılmasına neden olur!

Yağın yanması sonucu meydana gelen alevleri ancak yağın havasız bırakılması sonucu söndürebilirsiniz. Bunu yapmak için de bu tür alevlerin üzerine kalın ve sağlam bir örtü örtmeniz ya da kum veya toprak dökmeniz yeterlidir.

Elektrik
Yemek pişirmeye, aydınlanmaya hatta soğutmaya yarayan elektrik insan hayatı için vazgeçilmezdir. Fakat güvenliği sağlanmamış olan elektrik telleri hem yangınlara hem de elektrik çarpmalarına neden olmaktadır.

• Elektrik kaynaklı sorunları engelleyebilmek için ilk önce elektrik tesisatının doğru bir biçimde döşendiğinden ve aynı zamanda da topraklama yapıldığından emin olun.
• Elektrik tellerini hiçbir suretle halıların altlarından geçirmeyin.
• Olduğundan daha uzun bir kablo elde etmek için çok fazla kabloyu birbirine bağlamayın. Eğer bu kablolar bağlantı kabloları değil ise yangına sebebiyet verirler.
• Düğmeleri, kabloları ya da prizleri kesinlikle musluklardan, küvetlerden ya da su borularından sızabilecek olan su ile ıslanabilecek yerlere ya da bu yerlerin yakınına yerleştirmeyin.

Ev alırken ya da kiralarken evinizi elektrik nakil tellerine yakın olan bir bölgeden seçmeyin. Elektrik nakil tellerinde bulunan yüksek miktarlardaki voltajlar stres, huzursuzluk, baş ağrısı hatta ve hatta kan kanserine yol açabilir. Bu yüzden evinizi seçerken elektrik tellerinin en az 50 ila 70 metre uzağında olmasına özen gösterin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder