Vücudun Donması Durumunda Bilinmesi Gerekenler

Vücudun Donması Durumunda Bilinmesi Gerekenler

İnsan vücudunun bütününde meydana gelen soğuma durumuna “Vücudun Bütününde Soğuma” yada vücudun donması adı verilir. Sıcaklık genel olarak düşüş gösterir. Normal ısı değerlerinin altında bir kaç derece inerse bu telafi edilebilir ancak 35 derecenin altına inen durumlarda vücut fonksiyonlarda bozukluk meydana gelecektir. Vücut sıcaklığın düşmesi soğuk suya girme, aşırı soğuğa maruz kalma veya uzun süre dışarıda kalma durumlarında meydana gelir.

Hafif derece soğuma durumunda vücut 33-35 derece arasındadır. Bu durumda titreme, ellerde uyuşma, nabız ve kan basıncı bozuklukları meydana gelir.
Orta derece soğuma durumunda vücut ısısının 30 derece kadar düşmesi sonucu deride mavileşme, titremelerin azalması, anlamsız hareketler, şişme ve solunumda yavaşlama meydana gelir. Nabız ve kan basıncı azalır.
Ağır derecede soğuma durumunda vücut sıcaklığının 30 derecenin altına düşmesi  sonucu ölümcül olan durumdur. Solunum ve kan dolaşımı durabilir ve kişi komaya girer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder