Üzüm Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Üzüm Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Bildiğiniz üzere en faydalı meyvelerden biri de üzüm meyvesidir. Üzüm meyvesi hem meyve olarak hem de işlenmek sureti ile pekmez ya da pestile dönüştürülerek de tüketilebilir.

Üzüm Nasıl Muhafaza Edilir?

Üzümler eski zamanlarda mağaralarda saklanırdı. Ve bu yöntemi şimdi dahi en iyi ve en doğal olan yöntemlerden biridir.

Bu yöntem ile saklanmış olan üzümler 6 ila 7 aya kadar sağlıklı bir şekilde ve bozulmaksızın saklanabilir.

Daha sonraki tarihlerde uygulanmaya başlanan asma yönteminde de üzümler 3 ila 4 aya kadar sağlıklı bir şekilde saklanabilir.

Üzüm salkımları bitkinin dallarının ucunda bulunan saçaklara bağlanır ve karanlık bir odanın tavanına asılır.

Salkımlarda saklanan üzümlerde çok daha uzun bir süre boyunca dayanma olurken ip kullanılmak sureti ile asılan üzümler bir aydan daha az bir süre saklanabilir.

Salkımlar asılırken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri birbirine değmemeleri diğeri ise üzümlerde çürük veya gün lekeleri bulunmamalarıdır.

Saklamış olduğunuz bu salkımlar 2 ya da 3 günde bir kontrol edilip aralarında çürük üzümlerin olup olmadığını eğer çürük var ise bu üzümlerin toplanmasına dikkat edilmelidir.

Modern saklama yöntemlerinde en iyi yöntemlerden biri üzümleri buzdolaplarında saklamaktır.

Buzdolabında saklamak için temiz ve iri gözenekleri olan bir bez buzdolabı rafına yayılır ve üzerine üzüm salkımları yerleştirilir. Bu noktada üzüm salkımlarının sadece yan yana konmasına ve kesinlikle üst üste gelmemesine dikkat edilir.

Doğal yöntemde olduğu gibi buzdolabında saklama yönteminde de 2 ya da 3 günde bir üzüm salkımları çürüğe karşı kontrol edilir ve çürük olan üzüm taneleri temizlenir. Bu yöntem sayesinde üzümler üç hafta boyunca buzdolabında dayanacaktır. Eğer düzenli olarak çürük ve yıpranmış üzüm taneleri temizlenir ise üzüm salkımları bir ay boyunca da dayanabilir.

Kuru üzümlerin içinde su oranı çok azdır ve bu yüzden de kuru üzümler neredeyse 1 yıl boyunca dayanabilirler.

Fakat kuru üzümlerin şekerlenmemesi çok önemlidir ve bu yüzden de kuru üzümler hem karanlık hem de serin bir ortamda saklanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder