İPUÇLARIM

Buzdolabı temizliği hakkında ipuçları

Buzdolabı temizliği hakkında ipuçları

Yiyecek ve içeceklerimizi muhafaza etmek amaçlı kullandığımız buzdolaplarının sürekli hijyenik temizliğe sahip olması gerekmektedir. Konun devamında buzdolabı temizliği hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Buzdolabında oluşan pis kokular sizi rahatsız ediyorsa buradaki konumuza bir göz atmanızda fayda vardır. Bozulan meyvelere küçük sinek oluşumuna sebep olmaktadır. Buzdolabını veya mutfağınızı istila eden küçük meyve sineklerinden kurtulma yollarını da buradaki konumuzda anlattık.

Buzdolabının temizliği nasıl yapılmalı?

Buzdolabının temizliğine dış kısımları ve içindeki raflardan başlayalım. Silmek için alkol, bitkisel yağ veya gliserine batırılmış bez kullanın. Defrost yapan buzluk bölümlerini silmek içinde gliserin kullana bilirsiniz. Defrost, buzluktaki fazla buzu eritme işlemine verilen addır. Böylece bir sonraki buzluk kısımlarındaki karlanmanın erimesini hızlandırmış oluruz. Buzdolabında oluşabilecek küflenmeyi engellemek için hafif sirkeli su ile buzdolabın içini silebilirsiniz.

Buzdolabı kullanma tavsiyeleri:

Dolabın içine ıslak sebze ve ılık yemek koymayın, ıslak sebze veya meyve üzerindeki sular buharlaşıp buzdolabın içinde çabuk buzlanmaya sebep olabilirler. Ilık yemek veya yiyecekler yüzünden de buharlaşma olabilir. Buzlanma yüzünden soğutma gücü azalabilecektir. Dolabın kapağını sık sık açmakta içindeki yiyecekler için iyi olmayacaktır. Buzdolabın içini çok doldurmakta yapılan yanlışlardan biridir. Çok dolu olan dolaptaki soğuk hava tüm yiyeceklere yetecek şekilde dağıtılmayabilir. Buzlukta bulunan fazla sular için bulunan su biriktirme kabı sürekli kuru olmalı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. gta 5 oyna dedi ki:

    Buzdolabı temizliği elbette önemli, Bizim dolap buz tuttuğu zamanlar yapıyorduk temizliği. Çok uğraştırıcı gibi görünsede aslında çok zevkli

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.