İPUÇLARIM

Trafik ışıkları neden sarı kırmızı yeşildir?

Trafik ışıkları neden sarı kırmızı yeşildir?

Trafik ışıkları, demiryollarının trenlerin kontrollerini sağlamak için kullandıkları yöntemin gelişmiş bir metodudur. Kırmızı renk hep dikkat çeken ve tehlikeyi andıran bir renk olmasından dolayı demir yolları kırmızı rengi “DUR” ifadesi olarak kabul etmiştir.1830’lu yıllarda demiryolları ilk faaliyet zamanlarında “İKAZ” lambası olarak yeşili, “GEÇ” lambası olaraktan beyaz rengi kullanmaya başlamışlardı.

Yalnız geç işareti olarak kullanılan beyaz ışık, sorun teşkil etmeye başlamıştır. O dönemdeki sokak lambaları ‘da beyaz renkte olduğu için demiryollarında kullanılan geç anlamına gelen beyaz ışık ile karıştırılıp büyük sorunlarla karşılaşılmıştır. O dönemdeki Sartlarını düşünürseniz kırmızı lamba icat edilmemiş ve onun yerine beyaz lambanın önüne kırmızı bir mercek koyarak kırmızı lamba yapmaya çalışılıyormuş. Ne yazık ki bu mercekleri yapıştıkları yerden düşünce oda beyaz renkte oluyormuş. Kısacası kırmızı dur işareti yalnız makinistler kırmızıdan çok beyaz lamba görünce durmak yerine geçip çeşitli kazalara neden olmuşlar.

Bu aksiliklerden dolay günümüzde de kullanılan KırmızıDUR, SariİKAZ ve YeşilGEÇ renkli ikaz lambaları kullanmaya başlamışlardır. Sari rengin ikaz işareti olarak seçilmesindeki en büyük etken çok dikkat çekici renk olmasıdır.

Trafik ışıkları ilk 1868’de Londra’da kullanılmaya başlamıştır. İlk lamba modelleri gazlı lamba tarzında iki rengi bulunan modellerdi. Kırmızı ve yeşil kullanılan bu lambaların arkasında görevli polis memuru tarafından kendi ekseni etrafında döndürülerek trafiği kontrol etmeye çalışılmıştır. Yalnız bu lamba modelleri gaz gibi yanıcı madde kullanılıp, onu kontrol eden polis memurların yaralanmasına sebebiyet verdikleri için uygulamadan kaldırılmıştır.

051714_0953_Trafikklar1.jpgTeknoloji ilerleyip günümüzün modern araba kullanımı yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde ikaz lambalarına ihtiyaç iyice artmıştı. Günümüzdeki trafik ışıklarına çok benzeyen ilk elektrikli, otomatik trafik lambasını ilkokul mezunu Garrett Morgan tarafından 1914 yılında geliştirilmiştir. Morgan ABD’nin Cleveland şehrinde yasayan ve ilk araba sahibi olan siyahi ilkokul mezunu bir mucittir.

Morgan 1914’te başladığı çalışmalarını, 1923’de tamamlayıp patentini almıştır. Morgan 1963 yılında patentini elinde bulundurduğu trafik lambasının patentini 40 bin dolara General electrie firmasına devrettikten kısa bir süre sonra ölmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. gökhan dedi ki:

  benimde kafama takılmıştı fakat düşüncem ışıkların caydırıcı olması olduğundan olabilir.

 2. fullhdfilmizle dedi ki:

  siyah geç ışığı nasıl oluyo ya? hiç düşünemiyorum gece nasıl görüncek o nasıl bi maNTIKMIŞ BU YA :))

  1. Ferdi Yücel dedi ki:

   Makaleyi dikkatlice okumadiniz sanirim.Siyah renkten bahsedilmemistir.Siyah renkte gözükmesin nedeni sitenin arka planida beyaz olmasidir.
   Yaziyi dikkatlice okusaydiniz bu yaziyi farkedersiniz.” “GEÇ” lambası olaraktan beyaz rengi kullanmaya başlamışlardı.”

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.