İPUÇLARIM

Evde Sabun Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Evde Sabun Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Dışarıdan mağaza ya da market veya kozmetik ürünleri satan yerlerden aldığınız sabunlar hakkında şüpheleriniz mi var? Sabunların içinde tam olarak hangi maddelerin kullanıldığını bilmiyor musunuz?

Ama evde kalabalıksınız ve herkes sürekli sabun kullandığından içinize tam olarak sinmese de bu sabunları almak zorunda mı kalıyorsunuz? Kendi özel sabununuzu kendiniz yapmak ister misiniz? O zaman hiç vakit kaybetmeden evde nasıl sabun yapılır öğrenelim.evde sabun nasil yapilir

Gerekli Malzemeler
Beyaz eriyebilen 1 kilo gram sabun bazı, kesme tahtası, bıçak, geniş cam bir kâse, kaşık ve istediğiniz şekillerde sabun kalıpları, vanilya esansı, pastel renklendiriciler.

Evde Sabun Yapımı

evde sabun yapimi 1

Bir kilo gramlık sabun bazını küçük parçalara ayırın.

evde sabun yapimi 2Daha sonra cam kâsenin içine birkaç tane küçük beyaz sabun bazı kalıplarından atın ve kâseyi sabun kalıplarının erimesi için mikro dalga fırına yaklaşık olarak 30 saniye boyunca ısıtın.

Eğer mikro dalga fırın yok ise her zaman için ocakta eritme yoluna gidebilirsiniz. Ocakta eritme tekniği genişçe bir tavanın ocağa orta ya da düşük ısıda sürülmesi ardına geniş tavanın içine su eklenmesi. Daha sonra asıl eritme tavasının büyük su dolu tavanın içine konulup eritmek istenilen malzemeyi bu küçük tavanın içine konulmak sureti ile karıştırılarak malzemenin eritilmesidir.

Sabun bazı tamamen eridikten sonra mikro dalga fırından çıkarın ve çok ama çok yavaş bir şekilde karıştırmaya başlayın. Sabun yaparken kesinlikle hızlı bir şekilde karıştırmayın. Eğer hızlı bir şekilde sabun bazını karıştırırsanız kabarcıklar oluşmasına neden olursunuz ve sabun yaparken kesinlikle kabarcık oluşmasını istemezsiniz.

evde sabun yapimi 3Yavaşça karıştırmaya başlayınca yine sakin bir şekilde pastel renklendiricileri ya da vanilya esansını sabun bazının içine ekleyin.

Her birkaç damla renklendirici eklediğinizde durun ve karıştırmaya başlayın. Yavaş bir şekilde karıştırın ve dilediğiniz kadar esansı içine ekleyin.

evde sabun yapimi 4Daha sonra yine yavaşça hazırladığınız sabununuzu sabun kalıplarına dökün.

evde sabun yapimi 5Sabunlar donduktan sonra sabunları kalıplarından çıkartın.

Aklınızda Bulunsun
• Biz en kolay şekilde nasıl evinizin rahatında sabun yapabileceğinizi anlattık.
• Sabun bazı, sabun renklendiricisi ve sabun kalıpları gibi ihtiyacınız olan ürünlerin hepsini kozmetik ürünler satan mağazalarda bulabilirsiniz. Eğer yakınlarınızda bu tür ürünleri satan bir mağaza yok ise o zaman bu malzemeleri online olarak internetten bulabilirsiniz.
• Online bulacağınız bu malzemeler çok fazla para tutmamaktadır. Örneğin 1 kilo gramlık sabun bazı 10 ila 15 lira arasında değişmektedir. Ve bu bir kilo gramlık sabun bazı ile orta büyüklükte 5 ila 6 adet sabun yapabilirsiniz.
• Esans olarak vanilyayı biz örnek olsun diye verdik. Elbette istediğiniz esansta sabunlar yaratmak sizin elinizde.
• Sabun renklendiricileri pastel renklerde değil de birçok farklı toz renklerde de bulabilirsiniz.
• Hatta isterseniz çok farklı ve karışık renklerde de sabunlar hazırlayabilirsiniz.
• Sabun yaparken isterseniz sabun sıcakken ve kalıba boşalttıktan sonra sıvının içine sim veya taze nane ya da papatya veya istediğiniz farklı süslemeleri ilave edebilirsiniz.
• Evde sabun yapan kişiler her zaman için hem kendi hem de sevdikleri kişilerin hijyenini sağlarken %100 katkı maddesi içermeyen sabunları kendi hazırladıkları için içleri çok daha rahat olan kişilerdir.
• Farklı sabun kalıpları demek daha şık veya daha eğlenceli sabunları yaratmak demektir.
• Sabun kalıplarını illa satın almak zorunda değilsiniz. Isıya dayanıklı cam kalıplar da işinizi görecektir.
• Evde sabun yapmak sadece sağlıklı sabunlar hazırlamak değil, banyonuz için de dekoratif sabunlar hazırlamak anlamına gelir.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.