İnsanlarda Kaç Tane Bakteri Vardır?

İnsanlarda Kaç Tane Bakteri Vardır?

Bakteriler göz ile görülmeyen minik canlılardır. Bakteriler insan tırnaklarında, insan derisinin üzerinde, her türlü yüzeyin üzerinde ve besinlerin hemen hemen çoğunda bulunur ve yaşarlar. Çoğu bakteri insanlar için zararlı değildir. Yararlı olan bakteriler ise sirke, peynir ve yoğurtta yapımında kullanılan bakterilerdir.

Fakat mutfaklardaki asıl tehlike besinlere geçtikten sonra yani bulaştıktan sonra uygun süre ve koşullarda üreyerek patojen olan yani hastalık yapan bakterilerdir. Bu bakterilerin yaklaşık olarak 2000 tanesi yan yana geldikleri zaman büyüklükleri iğne başı kadar olur ve mikroskop sayesinde en az 1000 defa büyütüldükten sonra göz ile görülür bir hale gelirler.

Bakteriler uygun koşulları buldukları zaman sadece bir tane bakteriden 7 saat içerisinde 2 milyon kadar, yaklaşık 12 saat içerisinde ise 1 milyarı bulurlar. Bazı bakteri türleri ise kendileri için uygun olmayan koşullarda yaşamlarını devam ettirebilmek için spor adı verilen özel yapıları oluştururlar.

Spor oluşturmuş olan bakteriler kaynayan suyun içerisinde dahi 1 saat bazı durumlarda da daha uzun süre hayatta kalabilirler. Bu bakteriler sadece ısıya değil dondurma işlemine hatta ve hatta dezenfektanlara karşı bile oldukça dirençlidir. Bu nedenle bakteri sporlarını yok etmek oldukça zordur.

Bakterilerin Bulaşma Kaynakları Nelerdir?

Besinler mutfaklara ulaşmadan önce yani üretim esnasında bazı kaynaklar yüzünden zararlı maddeler ile kirlenebilirler. Başka bir değiş ile kontamine olurlar. Bakterilerin bulaşma kaynakları yumurta, et, su, süt ve süt ürünleri, haşere, kemirgen, toprak ve diğer hayvanlardan ayrıca çöplerden ve insanlardan bulaşırlar.

Özellikle insanlar çoğu bakterilerin kaynağı gibidir. İnsanların bağırsak ile dışkısı, deri, burun ve elleri bakteriler ile doludur.

İnsanların burun ifrazlarında, hapşırma, öksürme, sesli konuşma gibi eylemlerinde dağılan tükürüklerde, giysilerinde, saçlarında, sakallarında, saçlarında, tuvaletten sonra yıkanmayan ellerde, derideki çatlak, kesik ve ufak yaralarda birçok bakteri bulunur.

İnsanlardaki Bakteri Sayısı
Alın Bölgesinde: İnsanların alın bölgesinde santimetre karede 10.000 ila 100.000 adet bakteri vardır.

Burun İfrazatında: İnsanların burun ifrazatında santimetre karede 10.000.000 adet bakteri vardır.

Kafa Derisinde: İnsanların kafa derisinde santimetre karede 1.000.000 adet bakteri vardır.

Koltuk Altında: İnsanların koltuk altında santimetre karede 10.000.000 adet bakteri vardır.

Ellerde: İnsanların ellerinde santimetre karede 100.000 ila 1.000.000 adet bakteri vardır.

Dışkıda: İnsanlarında dışkısında gram başına 1 milyar adet bakteri bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder