Tavuk alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Tavuk alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Tavuk eti kırmızı ete nazaran daha ucuz ve sağlıklı bir beyaz et çeşididir. Ucuzluğu ve lezzet bakımından dünyada en çok tüketilen ettir. Tavuk etinden birçok yemek çeşidi yapmak mümkündür. Özellikle mangala gidileceği sırada mutlaka tavuk kanadını tercih ederiz.

Tavuk seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Taze ve bayat tavuk nasıl anlaşılır? Tavuğun tazeliğini anlamak için sizlere bir kaç öneride bulunacağım.

Tavuk alımında dikkat edilmesi gerekenler:

 • Tavuğunun derisinin açık renkte ve nemli olmasına dikkat edilmelidir.
 • Tavuğun tazeliği göğüs etinin dolgunluğundan ve göğüs kemiğinin esnekliğinden anlaşılır.
 • Tavuğun eti gevşek ve pelte gibiyse buda bayat anlamına gelir. Eti pişirdiğinizde rengi kırmızıya dönüyorsa yememenizi tavsiye ederim.

Tavuk etinin kesimi için püf nokta:

Tavuk etini kesmek için tahta et kesme tahtası kesinlikle kullanmayın. Tavuk eti kırmızı ete nazaran mikroplara karşı daha dayanaksızlardır. Tahta et kesme tahtasının üzerindeki yarıkların arasında birçok mikro organizma yaşamaktadır. Tahta et kesme tahtası yerine plastik veya mermer üzerinde kesilmesi daha sağlıklı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Antalya dedi ki:

  Bu hayatta bilmediğimiz çok şey var… İşte bugün sayenizde yeni bir şey öğrenmiş oldum teşekkürler…

 2. Nihal Aycan dedi ki:

  Her kafadan bir ses çıkıyo tavuk üreticileri ette problem yok diyo basşa bir kafadan var diyor neye inancağımızı şaşırdık.

 3. Çorba tarifleri dedi ki:

  Tavuğu taze tüketmek çok önemli. Yazıda da belirtildiği üzere tavuk eti gevşekse bayatlamış olma ihtimali yüksektir.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder