Tansiyona Ne İyi Gelir?

Tansiyona Ne İyi Gelir?

Günümüzde birçok insanda rastladığımız rahatsızlıklardan birisi tansiyondur. Düşük tansiyon veya yüksek tansiyon olarak 2 tiptir. Tansiyon hastalıkları besinler yoluyla kontrol altına alınarak sağlıklı bir yaşam sürülebilir. Tansiyona ne iyi gelir? Yüksek tansiyonu düşüren ve sağlıklı yaşam sürülmesini sağlayan besinler:

Sebze; Sebzeler tansiyonu düşürmek için oldukça etkili besinlerdir. İçerdikleri yüksek lif oranları, potasyum, magnezyum ve mineraller ile sağlığa oldukça faydalı besinlerdir. Her gün yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi gerekir. Yeşil yapraklı sebzelerin çiğ veya pişmiş olarak tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Ispanak, domates, salatalık, brokoli ve patates gibi sebzelerde yüksek tansiyon için oldukça faydalı besinlerdir.

Süt ve süt ürünleri; Damar tıkanıklığı ve genel damar sağlığı için gerekli mineraller arasında kalsiyum bulunur. Tansiyonu düşürmek için kalsiyumlu besinleri düzenli tüketmekte fayda vardır. Tam bir kalsiyum deposu olan yoğurt, süt ve peynir gibi besinler günlük düzenli tüketilmelidir. Ancak süt ve süt ürünleri tüketilirken yarım yağlı veya yağsız süt ve süt ürünlerini tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde tam tersi etki yapabilir.

Kuruyemişler; Sağlıklı yap kaynağı içeren badem, ceviz, fındık, fıstık gibi kuruyemişler günlük düzenli olarak 1 avuç tüketilmeli.

Balık; Protein yüksek tansiyonu düşürmek için oldukça önemlidir. Fakat tüketirken hangi besinden aldığınız yani kaliteli protein alıp alamamış olmanız oldukça önemlidir. Soğuk su balıkları, somon, ton ve mezgit gibi balıklar kaliteli protein içeren besinlerdir. Omega yağ asitleri vücut için oldukça önemli fakat vücut tarafından üretilmeyen bir ihtiyaçtır. Omega 3 bakımından zengin olan besinlerle özellikle balık ile bu ihtiyacı dışardan gidermeniz gerekmektedir. Balık tüketmeyen insanlarda yüksek tansiyonun daha çok görülmesinin sebeplerinden birisi olabilir. Günde 2 – 3 kez balık tüketmeniz tansiyon sağlığınız için oldukça önemlidir.
Tansiyon hastalıklarında yüksek tansiyon gibi düşük tansiyonda oldukça sıkıntılı bir tansiyon çeşididir. Baş dönmesi ve bayılma gibi şekillerde ortaya çıkan düşük tansiyon yetersiz ve dengesiz beslenme ile ilgilidir. Tıpkı yüksek tansiyon gibi düşük tansiyonda da uymanız gereken besin kuralları vardır. Tıpkı düşük şeker hastaları gibi düşük tansiyonda da sıvı kaybı çok önemlidir. Günlük alınan su miktarı arttırılmalıdır. Düşük tansiyona iyi gelen besinler:

Sodyum; Yüksek tansiyon için sakıncalı olan tuz düşük tansiyon için tam tersi etkiye sahiptir. Aşırıya kaçmamak kaydıyla yemeklerde tuz kullanılmalıdır. Özellikle tansiyonunuz düştüğü anda tuzlu ayran içmeniz iyi gelecektir. Bu alışkanlığı gün içinde düzenli yapmaya dikkat ederseniz tansiyonunuz daha düzenli ilerler.

Karbonhidrat; Özellikle yemek sonrası tansiyonunuz düşüyorsa yemek içerisinde patates, makarna, pirinç ve ekmek tüketimi sınırlandırılmalıdır. Ağır bir öğün geçirmemeye dikkat ederekten de bu sorunun önüne geçebilirsiniz.
Vücudun sıvı kaybı, stres ve düzensiz beslenme gibi etkiler sonucu oluşan tansiyon için yukarıda saydığımız besinlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder