Hareketli Sperm Sayısı Nasıl Artırılır?

Çocuk evin neşe kaynağıdır. Anne bana olma zevkinden mahrum kalan insanların yardımına modern tıp koşmaktadır. Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olamayan kişilere bu şansı veren yöntemde başarılı olamama durumu ile de karşılaşılmaktadır. Sperm kalitesi ve sayısına göre başarı yüzdesi yükselmektedir.
Sizde çocuk sahibi olmak istiyorsunuz ama hareketli sperm sayı oranınız az kalıyorsa buradaki yöntemleri uygulayıp istenilen yüzdeye ulaşabilirsiniz.

Sperm sayısını ve kalitesini arttırmanın yolları:

Eşiniz ile ilişkiye girme sayınızı artırın.Bu şekilde vücudunuza bulunan kalitesiz spermlerden kurtulup yeni güçlü spermler üretebilirsiniz.

Aşağıda belirttiğim gibi çinko tüketimi çoğaltın. İstiridye ve benzeri deniz ürünlerinde bolca bulunan çinkoyu doktorunuza danışarak destekleyici hap olarakta tüketebilirsiniz.

Stres sizin en büyük düşmanınız. Mümkün mertebe stresi hayatınızdan uzaklaştırıp yoga tarzı rahatlatıcı sporlara yönlenin.

Fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışın. Obezite tüm dünyada bir hastalık olarak kabul edildiğinden kaliteli sperm için zayıflayın. Fast-food alışkanlığınız varsa mutlaka değiştirip spora başlayın.

Testislerinizi çok sıcak ve soğuktan koruyun. Testislerinizin vücudunuzun dışında olmasının önemli bir sebebi var. Beyin için 37 derece iyi bir ısıyken, spermleriniz sağlığı için testisleriniz 33 derecede olması gerekiyor.

Bunların tüketimi artırın:

  • Çinko; Spermlerin yüzmelerini sağlayan kuyruklar için çok önemlidir. Çinko sperm kuyruk oluşumunda ve düzgün yüzmelerini sağlar. İstiridyede bolca çinko bulunmaktadır.
  • Selenyum; antioksidan özelliği bulunduğu için spermleri oksitlenme ve ısıya ile oluşan hasarlardan korunmasını sağlayacaktır. Toprağın üst kısımlarında daha çok bulunan selenyum maddesi, erozyondan dolağı sebze ve meyvelerde az miktarda bulunmaya başlamıştır. Bu nedenle selenyum takviye haplarından alıp kullanabilirsiniz.
  • C Vitamini: Etkili bir antioksidandır. Kivi ve kırmızıbiberde bolca bulunur.
  • Esansiyel Yağ Asitleri: Balık, avokado, yemişler ve çekirdeklerde bulunan esansiyel yağ asitleri hücreleri güçlendirir ve oksitlenme hasarına karşı koruma sağlar.
  • Sebzeler: Brokoli, Brüksel lahanası ve lahana gibi sebzeler karaciğeri temizler. Karaciğer detoksu sayesinde vücuttaki zehirli maddeler azalır bu da sperm sağlığını artırır.

Sperm sayısını ve hareketliliğini artıran otlar ve bitkiler:

  • Keçiboynuzu : Bol miktarda A, B, B1, B2, B3, B6, D vitamini ile kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, mangan içerir. Ayrıca fiber ile pektini bol ve sodyumu azdır. Sperm üretimini artırır, kilo vermeye yardım eder.
  • Ginseng: Geleneksel Çin tıbbında cinsel gücü artırmak üzere kullanılan bir bitkidir. Bununla beraber testis bölgesine giden kan akımını artırarak sperm beslenmesini dolaylı yoldan artırır, yararlıdır.
  • Çakşır otu: Yüzyıllardır cinsel gücü artırıcı özelliğinden dolayı kullanılan bu bitkinin son yıllarda tesadüfen bulunan bir etkisi de sperm sayısını artırmasıdır. Türkiye’de güney illerimizde bolca yetişir. Bu bitkinin meyvelerini bölgede bolca yiyen keçi ve koyunlar; bol miktarda ikiz ve üçüz doğurduğu bilinmektedir.
  • Çinko, B vitaminlerinin emilimi ve fonksiyonları için gereklidir. Testosteronu başka bir forma dönüşmesini engelleyerek prostat büyümesini önler. Testosteron ve sperm miktarını arttırır. Çinko eksikliğinde seks dürtüsü azalır.
  • Baklagiller, et, karaciğer, pekmez, bira mayası, tavuk yüreği, istiridye, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı, yer fıstığı, susam, soya fasulyesi, ay çekirdeği ve kabak çekirdeği bol çinko içerir bu nedenle en basitinden her gün en az bir avuç kabak çekirdeği tüketin.

Ayrıca Keçiboynuzu, Zerdeçal, C vitamini, Magnezyum, Yeşil Çay, Dong Quai, E vitamini , L-Karnitin, Çinko, B6 vitamini, arginin, B12 vitamini, Folik asit, Selenyum da sperm üretimini artıran bitki ve maddelerdir.
Bunlardan özellikle vitamin C ve E, folik asit,çinko ve selenyum çok önemlidir. Vitamin C ve E spermi dış zararlı etkenlerden yani oksidanlardan koruyan antioksidanlardır.

36 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.