Tahtakurusu Nasıl Yok Edilir?

Tahtakurusu, dışarıdan çeşitli sebeplerle ev içerisine yerleşen, kan emme yoluyla beslenen ve de genellikle gece olunca ortaya çıkan bir varlıktır. Dünyada 75 tane tahtakurusu çeşidi vardır. Gün içerisinde ışığın giremediği yerlerde saklanır. Tahta kurusu her mevsimde yaşayabilir ve 550 gün yemek yemeden aç şekilde yaşayacak kadar dayanıklı hayvanlardır.

Tahta kurusu nasıl yok edilir denildiğinde bireysel olarak yapılabilecek pek bir şey yoktur. Çünkü oldukça küçük ve hızlı üreyen bu canlılar bir eve yerleştiğinde her yere yayılabilmektedir.

Tahtakurusu nasıl yok edilir, sorusunun çözümü iki yolla mümkündür. İlk olarak, eczanede, marketlerde ya da ilaçlama yapan iş yerlerinde satılan zehirlerden alınabilir. Oradan alınan zehirler evde tespit edilen noktalara uygulanır. Fakat bu işlemi yaparken ya da yaptıktan sonra ortamdaki havayı solumamanız önemlidir. Bu yöntemin eksileri, tahtakurularının yerleştiği bölgeleri uzman olmayan bir kişi tam olarak tespit edemediğinden, sorunun çözümü geçici olmaktadır.

Tahta kuruları çok hızlı ürediği için ve de evin her yerine yayılıp yumurta bıraktığı için bireysel olarak ilaçlama yöntemi düzenli olarak tekrarlanırsa bu sorunun çözümünde faydalı olabilir. Kişisel yöntemler dışında profesyonel yöntemlerde mevcuttur. Tahtakurusu nasıl yok edilir, konusunda en etkili çözüm işinin uzmanı ilaçlama şirketlerine müracaat etmektir. İlaçlama şirketi seçerken, şirketin bakanlıktan onaylı çalışma izninin olması önem arz eder. Böcek ve haşereden kurtulma konusunda uzman ekipler, evi ilaçlayarak birkaç gün eve girmenize izin vermez. Ardından sorunun çözüldüğüne emin olduktan sonra evinizi temiz şekilde size teslim etmektedirler.

Tahta kuruları ne kadar yumurta bırakır?

Tahta kuruları çok çabuk üreyen canlılardır. Ilık, nemli ve sıcak ortama sahip her yerde üreyebilirler. Genelde yumurtalarını yorganların aralarına, yatak, mobilyaların altına ve arkasına bırakırlar. Yaklaşık tahtakurusu yumurtlama dönemimde 200’ye yakın yumurta bırakabilir.

13 YORUMLAR

 1. Misafir odasındaki tahta parkelerden yıllardır ara ara ses geliyor ama böceğede hiç rastlamadık. Muhtemelen parkenin altında takılıyorlar. Tahta kurdu olabileceklerini düşünüyorum. Birde parkelerin her yerinden değil 2-3m^2lik yerden ses geliyor. Yine de tahta kurdu olma riski var mıdır?

 2. Bende var ne yaptıysam kurtulamıyorum okadar temizledim ilaç ladim bi firma gelip ilasliyacak inşallah faydası olur çok pis bi böcek

 3. Bnde 2yildir ugrasiyorum bu böceklerle fakat kurtulamadim bi türlü. Çözümü yok sanirim. Yeni taktirdigim mutfak dolabimda geldiler ve bütün eve yayildilar 2ayda. Ne yapcm sastim kaldim çözümü bilen varsa yazsin ltf

 4. Bnde 2yildir muzdaribim bu haserelerden. Mutfak dolabinda türedi ve evin heryerine yayildilar ne yaptiys kurtulamadim sonunda evden tasinip gitcem

 5. Öyle böyle sorun değil evde durulacak gibi değil heryerde varlar ne yatak biliyoruz nede oturabiliyoruz evi iki defa ilaclattim dahada cogaldilar bu kes kendim özel bir ilaç getitdiriyorum kendim yapacağım sonuç ne olacak bakalım

 6. Firmamız Öz böcek ilaçlama yaz ayları ile birlikte gelen tahtakurusu ve her türlü haşere için ilaçlama hizmeti sunmaktadır. Firmamızın iletişim sayfasındaki telefonlar ile bize 7/24 ulaşabilir. garantili böcek ilaçlama hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

 7. 2 yıldır aynı sorun bende de var inşallah evden çıkicam tabiki eşyaları bırakarak ancak öyle kurtulurum.ilaçlama milaclama hepsi fasa fiso…

 8. 20 yıldır mücadele ediyorum.ilaçlama şirketleri dahil bireysel mücadelede kullanmadığım ilaç kalmadı 3 ev sattım sattığım evlerde kalmıyo benle beraber gidiyor. bir çözümünü bilen varsa söylesin gereken ödül de verilir.herkese selamlar.

  • Baska bir sitede okudum.kucuk aci biberleri evin ortasinda tavada yakmis.vin icinde goz gozu girmemis dumandan ama evde olmayacaklari bir gunde yapmis.evin butun kapilarini acmis ki butun odalara gitsin.ve oylelikle birdaha evde tahtakurusu görmediğini yaziyor…belki yardimci olur.

  • 2 yıldır aynı sorun bendede var.ilaçlama sayısının haddi hesabı yok evden inşallah taşınacam tabiki eşyaları bırakarak ancak öyle kurtulurum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here