Sucuk Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Sucuk Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Sucuk yine bizim damak tadımıza hitap eden ve sadece kahvaltıda değil gün içerisinde birçok yemeğin yanında ya da yemeğin içerisinde severek tükettiğimiz bir besindir.
Sucuk sadece ve sadece hazır olarak alınmaz, sucuk aynı zamanda hamarat ev hanımlarının da evde hazırladıkları bir besindir.

Fakat bazen sucuk ya çok fazla bir anda alınır ya da çok fazla olarak hazırlanır. Bu gibi durumlarda maalesef sucuğu doğru bir şekilde saklamayı başaramazsak bu güzel besini ziyan edebiliriz. Çünkü sucuğun içerisinde çok fazla nem bulunmaktadır.

Sucuk Nasıl Saklanır?

Sucukta her ne kadar nem oranı fazla olsa da taze ete göre sucuk çok daha uzun ve iyi bir şekilde saklanabilir. Eğer dikkat ettiyseniz şarküteri ve marketlerde sucuklar genellikle buzdolabında olduğu gibi dışarıda da satılmaktadır. Ancak yine dikkat ederseniz ki tamamen işlenmiş olan sucukların ve işlenmiş etlerin hepsi mutlaka buzdolabında satılmaktadır.

Bu sebepten dolayı sucuklar eğer hazır alınmışlar ise paketleri açılmamak üzere soğuk bir ortamda yani buzdolabı haricinde soğuk bir ortamda kolaylıkla saklanabilirler. Başka bir değiş ile eğer kış tatiline ya da kampa çıktıysanız sucukları paketlerinin içinde buzdolabına gerek duymadan soğuk bir ortamda saklayabilirsiniz.

Eğer sucuğu buzdolabında saklamak istiyorsanız kısa bir süreliğine saklama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu noktada unutmamanız gereken husus paketini açtığınız sucukların paketini hiç açmadığınız sucuklara göre çok daha hızlı bir şekilde bozulacağıdır.
Sucuğun paketi açıldığı anda sucukta bulunan nem hava ile birleşir ve bu olduğu andan itibaren sucukta mikroorganizma oluşumu başlamış olur.

Bu yüzden sucuğun paketini açtığınız anda hemen açık olan paket kısmının hava ile temasını en aza indirin ve hemen yeteri kadar sucuğu aldıktan sonra eğer mümkünse tüm kalan sucuğu ve paketin ağzını streç ile iyice kapatın ve sucuğun hava almadığından yani mikroorganizmaların hızla oluşmasını engellediğinizden emin olun.
Eğer streç ile tüm kalan sucuğu kaplarsanız mikroorganizmaların oluşmasını çok büyük bir ölçüde önlemiş olacaksınız.

Faka sucuğu ne kadar dikkatli bir şekilde korursanız koruyun sucuk mutlaka kısa bir süre sonra ekşimeye, küflenmeye ve bozulmaya başlayacaktır. Bu nedenden dolayı sucukları alırken ya da hazırlarken mutlaka gereğinden fazla almamaya ya da hazırlamamaya özen gösterin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder