İPUÇLARIM

Ütü Nasıl Yapılır?

Ütü Nasıl Yapılır?

Ütü yapmaya başlayacağınız zaman aklınızda bulundurmanız gereken ilk kural sadece ama sadece temiz olan çamaşır ve kumaşları ütülemektir. Çünkü ütünün ısısından dolayı temiz olmayan çamaşır ya da kumaşın üzerindeki lekeler hatta görülmeyen lekeler dahi ortaya çıkar ve kumaşa ya da giysiye daha derinlemesine işler.

Ütü Yapma Teknikleri

Keten ve pamuklu giysileri ütülerken ilk önce giysinin her köşesini aynı oranda nemli olmasına dikkat edilir. Bunu sağlamak için temiz bir havluyu çok iyi bir şekilde ve sadece sıcak suda ıslatın ve sonra da iyice sıkın. Daha sonra havlunun içerisine ütülemeniz gereken çamaşırı iyice sarın ve bu şekilde çamaşırın birkaç dakika boyunca beklemesini sağlayın. Sonrasında ütüleme işlemine başlayabilirsiniz.

İpekli yünlü çamaşırları ütülerken her zaman için az nemli ya da mümkünse kuru olarak ütüleme işlemi yapın. İpekli çamaşırlar üzerlerine bez konulmak sureti ile ya da ters taraftan ütülenmelidir. Eğer ipekli çamaşırları ütülerken çamaşırın üzerine su serperseniz su çamaşırda iz bırakacaktır.

Yünlü kıyafetlerde ütüleme işlemini nemlendirmeden yapın. Yünlü çamaşırı ilk önce ters çevirin ve sonra da üzerine mutlaka ütü bezi koyun ve sonra da ütüleme işlemi uygulayın.

Ütülenmesi Zor Giysiler

Ütüleme işlemi uygulayamayacağınız kadife türündeki çamaşırları kaynar suyun altına tutun. Kumaş tamamen düzeldiği anda çamaşırın kuruması için temiz bir ipe asın. Kumaşın üstüne su gelmemesine özen gösterin. Çünkü kadife kumaşın üzerine serpilen ya da damlayan su kumaş üzerinde leke kalmasına neden olacaktır.

Eğer çamaşırın üzerinde ütülenmesi önerilmeyen bir çamaşırınız var ise o zaman çamaşıra yıkama işlemi uyguladıktan sonra önce dikiş kısımlarından tutun ve bu kısımlardan en az 3 defa sallayın ve çamaşırı temiz bir ipe asın. Bu sayede çamaşır sanki ütüleme işlemi görmüş gibi düz ve hoş görünecektir.

Bildiğiniz üzere kravatlar kesinlikle ütülenmezler. Bu yüzden kravatlar her daim askıda durmalıdır. Eğer kravat kırışmış ise ve sizin de bu kravatı kullanmanız gerekiyor ise o zaman düzelmesi için kravatı sıcak su doldurmuş olduğunuz temiz bir şişenin etrafına sarabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.