Selülit Nasıl Geçer?

Selülit Nasıl Geçer?

Selülit,

cilt yüzeyinde tümsekli ve çukurlu görünümü ifade eder. Portakal kabuğu benzeri bir görünüme neden olur ve genellikle karın, kalça ve uyluk bölgesini etkileyen bir cilt problemidir. Selülit daha çok kadınları etkileyen bir cilt problemidir. Selülit cildin üst katmanlarında aşırı yağ hücresi depolanma olayıdır. Neredeyse iki kadından birinde görülür. selülit nasıl geçer? Doğal ve klinik birçok tedavi yöntemi vardır.

Bu yöntemler sayesinde tamamen yok olmasını sağlayabilir veya portakal kabuğu görünümünü azaltabilirsiniz.

 

Selülitin Sebepleri Nelerdir?

Selülit metabolik bir bozukluktur ve derinin altında genişleyen, biriken yağ hücrelerinin derinin dış yüzeyinde görülmesi ile ortaya çıkar. Yağ dokusu çukurluklara sebep olduğundan deri üzerinde pürüzlü görünüm kendini belli eder. Tıp litaretüründe selülite fibrosklerotik pannikülopati, gynoid lipodistrofi ya da adipoz ödemi de denilir. Selülitin nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Olası nedenleri olarak, hormonal değişkenler, genetik faktörler, hızlı kilo alma veya kilo vermek durumları, hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme koşulları ve sigara faktörleri sayılabilir.

 

Selülit Riski İle Kimler Karşı Karşıya Kalır

Yapılan araştırmalar sonucu kadınların %80 ve %90ı ergenlik sonrası selülit problemi yaşar. Selülitin görülmesi yaşla doğru orantılı olarak ilerleyen yaşlardaki kadınlarda artar. Bunun sebebi ise yaş ilerledikçe cildin incelmesi ve gevşemesi, selülit görülme riskini arttırır. Yapılan araştırmalar sonucu açık tenli kadınlarda daha çok selülit görünümüne rastlanmıştır.

 

Erkeklerde Selülit Olur mu?

Nadir de olsa erkeklerde de selülit görülebilir. Erkeklerin cilt altı yapıları daha farklı özellikler taşır ve erkeklerin vücutlarında yağ dokusu kadınlara oranla daha az düzeydedir. Bu sebeple erkeklerde selülit görünümüne daha az rastlanır. Kilo alımı selüliti belirgin hale getiren faktörler arasındadır fakat kişinin zayıf olması onda selülit görülmeyeceği anlamına gelmez.

 

Selülitin Belirtileri Neler?

Selülit, uyluk, karın ve kalça gibi bölgelerde görülür, süzme peynir ya da portakal kabuğu gibi bir görüntü yaratır. Hafif selülit sadece uyluklar üzerinde görülürken, en sık görünen selülit, dışarıdan bakıldığında çabuk fark edilen, kalça ve uyluk çevresini saran selülittir. Fakat bazen selülit, göğüslerde, alt karın ve üst kol bölgelerinde de görülür. Selülit tıbbı bir durum değildir ve tedavi gerektirmez. Birçok doktor selülitin normal bir cilt oluşumu olduğunu söyler. Selülit kişinin dış görünümünü olumsuz etkiliyor ise kişiler bir dermatoloji uzmanı ya da plastik cerrah ile görüşebilir.

 

Geçmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

İlk aşamada doğal yöntemler tercih edilebilir selülit görünümünün azalması ya da yok olması için kilolu bireylerin kilo vermesi, sağlıklı beslenmesi ve düzenli olarak selülitli bölgeleri hedef alarak egzersiz yapmaları gerekecektir. Kilo verirken, aşamalı ve kontrollü olmasına dikkat edilmesi ciltte sarma ihtimalini ortadan kaldırır.

 

Cilde iyi bakmakta selülit azaltıcı yöntemlerden sayılabilir, sigarada selüliti artıran faktörlerden olduğu için sigarayı bırakabilir ve selülitli bölgeleri düzenli nemlendirip, masaj yapabilirsiniz. Vücudu sıkmayan rahat kıyafetler giymekte selülitli görünümün azalmasına yardımcı olur. Selüliti Türk kahvesi ve zeytinyağı yardımı ile doğal bir şekilde azaltabilirsiniz. Günde bir defa 5 damla zeytinyağı ve sulandırılmış bir çay kaşığı Türk kahvesini karıştırıp, selülitli bölgeye sürün ve stres film ile sarıp 15 dakika bekleyin.

 

Düzenli kullanım ile selülitleriniz de ki azalmayı gözlemleyebilirsiniz. Eğer cerrahi bir tedavi uygulamak isterseniz de lazer ve radyofrekans tedavisi uygulayabilirsiniz. Bu tedaviler cilt yüzeyinde düzelme sağlar ve 6 kadar kalıcı olur. Karboksiterapi yöntemi ise deri altına karbondioksit gazı enjekte edilmesi ile gerçekleşir ve selülit görünümünü azaltan bir yöntem olarak bilinir.

Kriyolipoliz yöntemi, kalça karın gibi alanlarda bulunana yağ moleküllerini dondurma işlemidir. Selülit azaltma ve yok etme işlemleri sağlamak amacı ile kullanılır. Retinol kremlerde kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder