Sağlıklı Besinler Ve Faydaları, En Sağlıklı Besinler Hangileridir?

Sağlıklı Besinler Ve Faydaları, En Sağlıklı Besinler Hangileridir?

Doğru ve sağlıklı bir şekilde beslenmek ayrı bir şeydir, yediğiniz besinin sağlık sorununuz için faydalı olup olmadığının bilincine vararak o besini tüketmek ayrı bir şeydir. Evet, her besin maddesi kendine göre sağlıklıdır ama yediğiniz besin maddesinin sizin için en uygun besin olup olmadığını bilerek o besini tüketmek çok ama çok daha iyidir.

En Sağlıklı 60 Besin Maddesi

1. Limon C vitamini bakımından çok zengindir ayrıca içerisinde glucarate barındırır. Bu yüzden limon mide kanserini önlediği gibi bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasındadır.
2. Kırmızı ve beyaz lahana içeriğinde C vitamininin yanı sıra B vitamini ve kalsiyumda barındırmaktadır. Lahana çeşitleri kişideki stresten kaynaklanan belirtiler ile savaşırken yine bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı bir besindir.
3. Kırmızı üzüm ise içerisinde kalsiyum, potasyum ve phyto-östrojen barındırdığı için trombozları önlerken, yüksek tansiyon ile savaşmaktadır.
4. Öğütülmüş buğday magnezyum, demir ve B vitamini açısından zengin bir besindir. Buğday kişide fazla uyuma sorununa iyi geldiği gibi kişideki özellikle bacak kaslarındaki krampları yok ediyor.
5. Öğütülmüş çavdar karbonhidrat, B vitamini ve magnezyum barındıran bir besindir. Çavdar özellikle stres ile mücadele edip kişiye enerji sağlıyor.
6. Ton balığı iyot, D vitamini, potasyum, omega3 yağ asidi açısından oldukça zengin bir besindir. Bu nedenden dolayı kolesterolü düşürür ve sinir hücrelerini korur.
7. Domates hemen hemen her gün sofralarımızda yer alıyor ve içerisinde tyrosin, folikasit ve likopen barındırıyor. Bu sayede domates içeriğindeki likopen sayesinde kansere karşı bir kalkan oluştururken yine içerisindeki folikasit sayesinde hücre yapımını uyarıyor.
8. Tofu magnezyum, kalsiyum, potasyum ve protein açısından zengin bir besin kaynağıdır. Tofu içeriğinde barındırdığı bu özel elementler sayesinde kişideki kemik yoğunluğu üzerinde pozitif bir rol oynarken metabolizmayı da uyarma görevini üstleniyor.
9. Yine severek yediğimiz ıspanak içeriğinde folik asit, A vitamini, magnezyum, manganez ve E vitamini barındırıyor. Ispanak özellikle gebe bayanların sürekli yemesi gereken besinler arasında bulunuyor ve aynı zamanda sinirleri güçlendiriyor.
10. Soya ise protein, yağ ve E vitamini açısından zengin besinler arasında yer alıyor. İçeriğindeki E vitamini sayesinde hücreleri koruyor ayrıca kanser riskini de en aza indiriyor.
11. Shiitake mantarı D vitamini ve lentinan ile zengin bir besin olduğu için hem kanseri engelliyor hem de bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

kereviz12. Kereviz magnezyum, sodyum, kalsiyum ve potasyum bakımından oldukça zengin bir besindir. Bu nedenle kereviz bağırsak, mide ve kabızlık sorunlarında oldukça etkili bir besindir.
13. Lahana turşusu içeriğindeki B12 vitamini ve laktik asit bakterileri sayesinde tümör oluşumunu engelleyen oldukça önemli bir besindir.
14. Dana eti potasyum, protein ve demir bakımından zengin bir besindir. Bu yüzden özellikle grip, soğuk algınlığı ve öksürük gibi sorunlar karşısında oldukça etkilidir.
15. Ravent magnezyum, B vitamini, manganez ve kalsiyum açısından yoğun bir besindir. Bu sebzenin en büyük özelliği sağlıklı bir kemik oluşumuna büyük bir şekilde destek olmasıdır.
16. Kırılmış pirinç magnezyum, potasyum, kalsiyum ve protein açısından zengin bir besindir. Kırılmış pirinç vücuttaki fazla suyu aldığı gibi gaz ve mide yanmasına da iyi gelir.
17. Erik ise içeriğinde B vitamini, demir ve potasyum bulundurur. Bu sayede kişiye enerji verir ve vücuttaki fazla suyun atılmasına yardım eder.
18. Yeşil ve kırmızıbiber çinko, C ve A vitamini ve capsaicin bakımından zengin birer sebzedir. Biberler kişiyi migrene karşı korurken aynı zamanda baş ağrısına da iyi gelirler.
19. Papaya C vitamini, enzimler ve karotinoid açısından zengindir ve bu yüzden stresi azaltır ve kalp hastalıklarına karşı kişiyi korur.
20. Portakal yine ülkemizde oldukça fazla tüketilen bir meyvedir. Portakal içeriğinde C ve B vitaminlerinin yanı sıra selenyum, kalsiyum ve potasyum barındırır. İçeriğindeki bileşimlerinin en büyük faydası kişideki fazla suyun atılmasıdır.
21. Zeytinyağı E vitamini ve doymamış yağ asidi içerir bu yüzden kötü huylu kolesterolü düşürüp hücreleri korumakla görevlidir.
22. Fındık, fıstık ve ceviz ise içeriğinde demir, çinko, B ve E vitamini barındırır. Bu yemişler kişideki stresi azaltıp, kişiyi sakinleştiriyor ve kişinin rahat bir şekilde uyumasına yardımcı oluyorlar.
23. Peynir suyu içeriğinde laktik asit bakterileri, kalsiyum, potasyum ve sodyum barındırmaktadır. Bu nedenle mide yanması başta olmak üzere sindirim sistemi sorunlarına karşı çok iyi gelmektedir.
24. Süt B2, D ve A vitaminleri ile kalsiyumu içerisinde barındıran çok önemli bir besindir. Süt sadece kemik oluşumu üzerinde pozitif bir etkiye sahip olmakla kalmıyor ayrıca kişiyi bağırsak kanserine karşı koruma görevini de üstleniyor.
25. Kavun kalsiyum, potasyum ve magnezyum açısından oldukça zengin bir meyvedir. Bu sayede idrar oluşumunu arttırdığı gibi vücuttaki su düzeyini dengelemede yardımcı oluyor.
26. Siyah turp demir, kalsiyum, potasyum ve C vitamini açısından zengindir. Bu sayede hem kan dolaşımını hem de bağışıklık sistemini güçlendirir.
27. Deniz bitkileri pantothenik asit ve omega3 yağ asidi içerir. Bu nedenle kalp krizi riskini azaltıp, kolesterol düzeyini düşürür.
28. Mango çinko, B ve A vitaminleri bakımından zengindir ve bu yüzden cinsel enerjiyi arttırıp, orgazm üzerinde pozitif bir etki sağlar.
29. Uskumru iyot, B12, B6, D vitaminlerinin yanı sıra omega3 yağ asidi içerir. İçeriğindeki bu önemli elementler sayesinde kişideki morali her zaman yüksek tutar ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
30. Mısır içerisinde B vitamini, magnezyum ve çinko barındırır. Mısır sadece stresle savaşmada yardımcı değil bağırsak kanserini önleyen bir besindir.

mercimek2-1024x877_131. Mercimek amino asit ve çinko içerir ve bu sayede stresle savaşıp kişideki yorgunluğu giderir.
32. Pırasa selenyum, çinko, manganez ve allisin içermektedir ve bu yüzden hem damarları hem de kalbi güçlendirir ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur.
33. Som balığı D vitamini ve omega3 yağ asidi içerdiği için meme kanseri riskini azalttığı gibi kemikleri de güçlendirmektedir.
34. Sarımsak allisin, ajoene ve quercetin içermektedir. Bu yüzden kansere karşı kişideki bağışıklık sistemini güçlendiren bir sebzedir.
35. Kivi flavonoid, karotionid ve C vitamini içermektedir. Kivi özellikle zayıflatan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir meyvedir.
36. Kefir içeriğinde asit laktik bakterileri ve asit laktik bulundurmaktadır. Bu yüzden gaza, kabızlığa ve bağırsak enfeksiyonlarına karşı iyi gelmektedir.
37. Patates potasyum, bitkisel protein, C vitamini ve mineraller içerir. Bu sayede hem kişiyi kansere karşı korur hem de vücudu toksinlerden arındırmada yardımcı olur.
38. Havuç selenyum ve A vitamini açısından zengin bir besindir. Havuç enfeksiyonlara karşı koruyucu ve sperm üretimini sağlayıcı bir özelliğe sahiptir.
39. Peynir potasyum, sodyum, protein ve kalsiyum açısından oldukça zengin bir besindir. Peynir hem sinirleri korur hem de kemikleri güçlendirme görevini üstlenir.
40. Frenk üzümü ise içeriğinde kalsiyum, C vitamini ve niasin bulundurur. Bu yüzden hem bağışıklık hem de sinir sistemini güçlendirir.
41. Yoğurt B12, C vitamini ve kalsiyum açısından zengindir ve bu yüzden bağırsak kanserine karşı kişideki bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
42. Mürver B1 ve V vitamini ile potasyum içerir. Mürver hem terletir, hem öksürüğü azaltır hem de kabızlık sorununa karşı iyi gelir.
43. Ahududu meyvesinin içerisinde folikasit, kalsiyum, demir, potasyum ve C vitamini vardır. Ahududu tümör oluşumu ile savaşırken aynı zamanda kişiyi bakteri ve virüslere karşıda korumaktadır.
44. Ringa balığı içeriğinde potasyum, sodyum ve omega3 yağ asidi barındırır ve bu yüzden de yüksek tansiyon ile damar sertliğine iyi gelir.
45. Kuşburnu ise içerisinde demir, C ve E vitamini ile likopen barındırır. Bu nedenle kuşburnu grip ve soğuk algınlığını engeller.
46. Yulaf B vitamini, demir, karbonhidrat ve magnezyum içerir. Yulaf idrar söktürmenin yanı sıra kas kramplarını engeller ve kişiye enerji verir.
47. Greyfurt meyvesi içerisinde C vitamini ile folikasit barındırı. Kan yapımı arttır ve kan basıncını azaltmaya yardımcı olur.
48. Kümes hayvanları çinko, magnezyum, B vitamini, potasyum ve protein açısından zengin besinlerdir. Kişiyi hem stresten korur hem de baş ağrısına iyi gelir.
49. Rezene kalsiyum, demir, potasyum, C vitamini ile uçucu yağlar ile doludur. Vücuda oksijen alımını arttırdığı gibi öksürüğü de önler.

tessenderlo-agrochem-bitki-rehberi-cilek-strawberry-01650. Çilek çok severek yediğimiz meyveler arasında yer alırken içerisinde potasyum, C vitamini ve kalsiyum barındırır. Çilek meyvesi metabolizmayı harekete geçirip bağışıklık sistemini güçlendirir.
51. Bezelye sebzesinin içerisinde magnezyum ve bitkisel protein vardır. Bu yüzden bağırsak kanseri riskini azaltıp kolesterol düzeyini düşürür.
52. Acı marul fosfor, potasyum ve eser element gibi yaşamsal önemi büyük elementleri içerisinde barındırır. Bu yüzden felç riskini azxaltıp yağ metabolizmasını da düzenler.
53. Mantar ise içerisinde magnezyum, kalsiyum, potasyum ve sodyum barındırır. Saç ve tırnakları besler ve aynı zamanda kaslara kuvvet verir.
54. Esmer buğday lysin ve lezithin açısından oldukça zengindir ve bu nedenle öğrenme kabiliyetini güçlendirirken aynı zamanda sinirleri ve beyni besleyen bir özelliğe sahiptir.
55. Brokoli potasyum, magnezyum, A ve C vitamini açısında oldukça zengindir. Kasları güçlendirir ve aynı zamanda kanser karşı kişiyi korur.
56. Fasulye içeriğinde protein, demir, kalsiyum, B ve C vitaminlerini barındırır. Bu yüzden özellikle hücre ve kan yapımında çok yardımcıdır.
57. Muz ülkemizde çok sevilen bir meyvedir ve içeriğinde magnezyum, serotonin, potasyum ve B6 vitamini içerir. Bu yüzden muz meyvesi kişiyi rahatlatıp uyumasına yardımcı olur.
58. Avokado ise içeriğinde doymamış yağ asidi içerir. Bu nedenle avokado kansere karşı kişiyi korurken aynı zamanda kan ve kalp dolaşımına da iyi gelir.
59. Enginar ise içeriğinde B ve C vitamini yanı sıra cynarin barındırır. İçeriğindeki bol miktardaki C vitamini ile kalbi güçlendirip kan şekerini dengeler.
60. Elma ise içeriğinde C vitamini, pektin ve bioflanovoid barındırır ve yüzden hem bağışıklık sistemini güçlendirir hem de kolesterol düzeyini düşürür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder