İPUÇLARIM

Sadece Elleri Kullanarak Ponpon Nasıl Yapılır, Resimli Anlatım

Sadece Elleri Kullanarak Ponpon Nasıl Yapılır, Resimli Anlatım

Bu seferki çalışmamız diğer çalışmalarımıza nazaran biraz daha eğlenceli geçecek. Çünkü bu çalışmamızda evde kendi başımıza ponpon nasıl yaparız bunu öğreneceğiz.

Ponponları bildiğiniz üzere sevgili hanımlar hemen hemen her şey için kullanabiliriz. İstersek bu ponponları bebeğimiz için ördüğümüz bir yeleğin boynuna ya da altına ekleyebilir istersek de kendimiz için bir şala süs olarak kullanabiliriz.

Elbette ponponları kullanım alanlarının hiçbir sınırı yok. Ponponlar hem uygulanan projeyi güzel gösterir hem de daha eğlenceli ya da daha şık bir hal almasını sağlar.
Ponpon için istediğiniz yün ipliği kullanabilirsiniz. Fakat biz birkaç tane renge birden sahip olan yün ipliği tercih ettik.

Ponpon Nasıl Yapılır?

Ponpon çalışması yaparken sevgili hanımlar mutlaka etrafa yayılacak tüy ve yün kırıntıları için önlem olarak bir örtü ya da bir gazete kullanmanızı öneririz.

Ponpon yapimi 2Ponpon yapmaya başlarken ponpon büyüklüğünü yün ipi kaç tane parmağa sardığınız belirleyecektir. Bu yüzden bizim şu anda yaptığımız ponpon çalışması özellikle el örgüsü berelerin ya da şapkaların üzerine takılan ponponların büyüklüğü kadardır.

Ponpon yapimi 3Bizim yaptığımız ponponun uzunluğu yaklaşık olarak 6,50 santimetre civarında. Ama siz istediğiniz ölçütte ponpon yapabilirsiniz.

Ponpon yapimi 4İlk önce sol elimizin 4 parmağını alıyoruz ve yaklaşık 6,50 santimetreye ulaşabilmek için bu 4 parmağa yün ipimizi sarmaya başlıyoruz. Sarmaya başlarken resimde gördüğünüz üzere ilk birkaç turdaki sarımda sol elinizin başparmağı ile ipin ucunu elimizin içerisine doğru tutuyoruz.

Ponpon yapimi 5Yün ipi iç taraftan dış tarafa doğru olabildiğince düzgün bir şekilde sarmaya devam ediyoruz. Eğer birden fazla ponponu aynı proje için kullanacaksanız o zaman elinize kaç defa ipi sardığınızı sayıp bir yere not etmenizde fayda var. Çünkü aynı büyüklükte ponponu başka şekilde yakalayamazsınız.

Ponpon yapimi 6Ponpon büyüklüğü istediğiniz kalınlığa ulaştığı zaman bir makas ile uzun olan ipin ucunu kesin. İpin ucunu çok kısa ya da çok uzun kesmemeye dikkat edin.

Ponpon yapimi 7Şimdi sevgili hanımlar sağ elinizin başparmağını doladığınız yumağa geçirin.

Ponpon yapimi 8Sol eliniz ile yumağın tam ortasından kavrayıp sağ başparmağınızı yumağın içinden çekin.

Sol eliniz ile yumağın ortasını sıkın ve yere bırakın.

Ponpon yapimi 10Daha sonra asıl yumaktan ponpona bağlamanız için 25 santimetrelik bir kesin.

Ponpon yapimi 11Kestiğiniz ipi masaya koyun ve ipin üzerine ponponun ortası gelecek şekilde ponponu yerleştirin.

Ponpon yapimi 12Bağlama yeri ponponun ne çok sağında ne de çok solunda olmamalı, ponponun tam ortasında olmalıdır.

Ponpon yapimi 13İpi ponponun tam ortasından çok sıkı bir şekilde bağlayarak birkaç defa düğüm atın. Elinizden geldiğince ve ipi koparmadan sıkı düğüm atmaya çalışın.

Ponpon yapimi 14Bağlamadan sonra kalan iplerin uçlarını kesmeyin. Özellikle ponponları bir proje için tasarlıyorsanız kesinlik uçları kesmeyin ki, projeye ponponlar tamamlandıktan sonra dâhil olabilsinler.

Ponpon yapimi 15Daha sonra keskin bir makas alın ve ipleri ortadan kesmeye başlayın. Tüm hepsini bir anda kesmeyin çünkü ponponun uçları farklı boyutlarda olmak zorunda.

İsterseniz her bir ipi tam ortasında kesebilir ya da küçük gruplar halinde son taraflardan başlayarak kesebilirsiniz.

Bütün iplikler tam ortalarından kesildikten sonra parmaklarınız ile ipleri havaya kaldırır gibi karıştırın.

Ponpon yapimi 17Parmaklarınız ile ponponun iplerini havalandırdıktan sonra elde etmeniz gereken görüntü yukarıdaki gibi olmalıdır.

Ponpon yapimi 18Daha sonra keskin makasınız ile iplerin uçlarını kesmeye başlayın. Fakat kesinlikle çok fazla kesmemeye ve sadece uçlarından kırpmaya özen gösterin. Kesim yaparken arada sırada durun ve parmaklarınız ile püskülleri düzeltip daha ne kadar kesmeniz gerektiğini inceleyin.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.